BBC: A tavalyi év volt az oroszoknak a leghalálosabb

Minden kilométer előrehaladás huszonhét katonájuk életébe került.

„Oroszországban nincs kultúra. Nincs politika. Csak háború van” – véli az álhírek terjesztésével vádolt Jekatyerina Barabas.
Párizsban bukkant fel hétfőn az álhírek terjesztésével vádolt Jekatyerina Barabas orosz újságíró és filmkritikus, akit hazájában körözés alá helyeztek, miután megszökött a házi őrizetből. A újságírónő hétfőn sajtótájékoztatót tartott a francia fővárosban, ahol elmondta, hogy a Riporterek Határok Nélkül (RSF) szervezet segített neki a szökésben. Ellene Oroszországban büntetőeljárás indult az orosz hadseregről szóló állítólagos „álhírek” terjesztése címén,
amiért akár tíz év szabadságvesztést is kiszabhattak volna rá.
Április 21-én vált ismertté, hogy nem jelent meg a bíróságon, amiért a hatóságok körözést adtak ki ellene. Az újságírónő holléte mostanáig ismeretlen volt, azonban Kijevben élő fia, Jurij Barabas április 30-án közölte, hogy édesanyja biztonságban van. „Szívből köszöni mindenkinek a támogatást, és szeretetét küldi mindenkinek” – idézte hétfőn fia akkori Facebook-bejegyzését az ukrán Szabadság Rádió.
Jekatyerina Barabást február 24-én tartóztatták le Moszkvában, nem sokkal azután, hogy visszatért a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválról. Másnap négy Facebook-bejegyzése alapján vádat emeltek ellene az orosz hadseregről szóló álhírek terjesztése miatt, és házi őrizetbe helyezték. Az orosz nyomozószervek szerint ezekben a posztokban „tudatosan hamis információk szerepeltek az orosz fegyveres erők más ország területén végzett tevékenységéről”.
Az újságírónő szökéséről annyit árult el, hogy leszedte magáról az elektronikus nyomkövetőt. Menekülés közben több határt is átlépett az RSF által koordinált titkos útvonalakon, két hetet bujkált, majd április 26-án - épp a születésnapján - érkezett meg Franciaországba. Hétfői sajtótájékoztatóján élesen bírálta a szabadságjogok oroszországi hiányát.
Oroszországban nincs kultúra. Nincs politika. Csak háború van”
– mondta, hozzátéve, hogy azok, akik nem hajlandók behódolni az állami cenzúrának, száműzetésben élnek vagy börtönben ülnek. Szerinte az „orosz újságíró” kifejezésnek már nincs értelme. „Nincsenek orosz újságírók. Az újságírás nem létezhet totalitarizmus alatt” – szögezte le. Az AP-nek nyilatkozva kifejtette, hogy számára egy orosz börtön „rosszabb, mint a halál.” „Ha újságíró akarsz lenni, száműzetésben kell élned. Ha Oroszországban akarsz maradni újságíróként, akkor nem vagy újságíró. Ez ilyen egyszerű” – fűzte hozzá.
Az RSF szerint legalább 38 újságíró van jelenleg börtönben Oroszországban, és az országban a független újságírás gyakorlatilag megszűnt.
(MTI)
Ezt is ajánljuk a témában
Minden kilométer előrehaladás huszonhét katonájuk életébe került.
Nyitókép: Michel Euler/AP Photo/picture alliance
***