A román fősodor megbukott, és közben ez lehet a legjobb magyar válasz Bukarestnek – szakértő a Mandinernek

2025. május 05. 12:36

Pászkán Zsolt úgy látja, George Simion diadala rendszerszintű politikai válságot mutat Romániában.

2025. május 05. 12:36
null

Románia politikai elitje nem tudta megállítani a radikális kihívókat, a második fordulóban pedig már csak halvány esély maradt a jobboldali populista George Simion (AUR) megállítására. A romániai elnökválasztás első fordulójának legfőbb tanulsága pedig, hogy a hagyományos pártok látványosan elvéreztek – véli Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső szakértője. 

Mint lapunknak mondja, George Simion elnökválasztási első fordulós győzelmét nem lehet figyelmen kívül hagyni: sikere elsősorban annak tudható be, hogy 

Románia jelenleg komoly gazdasági nehézségekkel küzd, és a megszorító intézkedések miatt a kormányzó pártok társadalmi támogatottsága meggyengült.”

Ez a politikai kontextus kézzelfoghatóan cáfolja azt a korábbi állítást, miszerint Románia gazdasági és politikai értelemben megelőzte volna Magyarországot, fűzi hozzá.

Simion előretörése egyúttal az ukránpárti politikai mainstream látványos meggyengülését is jelzi. A választás első fordulójában elért eredménye világossá teszi, hogy a föderalista, eurokrata irányvonal jelenleg háttérbe szorult Romániában. Simion ugyanis nyíltan ellenzi az Európai Unió mélyebb integrációját és Ukrajna katonai támogatását is.

Pászkán szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) már másfél éve vergődik politikai válságban, és a mostani eredmények csak megerősítették ezt a képet:

A román fősodor megbukott.”

Simion elsöprő győzelme az elemző szerint azért különösen figyelemre méltó, mert sikeresen örökölte és felhasználta a korábbi protesthangulatot. „Simion most egyedül növelni tudta a tavalyi, megsemmisített választáson elért eredményét. 

Ha Victor Ponta nem indult volna el, már az első fordulóban nyerhetett volna.”

Pászkán utalt arra is, hogy Ponta indulása nem biztos, hogy pusztán egyéni döntés volt, mivel szavazatainak egy része elég lehetett volna Simion győzelméhez. Ez alapján szerinte „legalábbis gyanús”, hogy tudatos taktikai lépésről lehetett szó.

Ezt is ajánljuk a témában

„Simion kizárása most már szinte lehetetlen”

Arra a kérdésre, hogy kizárható-e Simion a második fordulóból, Pászkán így válaszolt: „Ilyen eredmény után rendkívül nehéz lesz kizárni. A korábbi precedens – Colin Georgescu kizárása – sem volt kellően megmagyarázva, és ez az eljárás is erre épülne.”

A szakértő szerint az állam részéről „késő lenne most intézkedni, és a külföldi partnerek sem feltétlenül támogatnák a beavatkozást”.

A radikális jelölt előretörése nem adhat okot elégedettségre: az RMDSZ és más erdélyi magyar szereplők több ízben jelezték, hogy Simionnak a magyar kisebbséggel kapcsolatos nézetei és retorikája problémás, és több esetben konfliktusokat is szított. Ezért a magyar diplomácia számára fokozott óvatosság és kiegyensúlyozottság szükséges a román belpolitikai fejlemények értékelésében.

Veszélyben Ciolacu is

Pászkán szerint a választási kudarc Marcel Ciolacu miniszterelnök bukásához is vezethet: „Nem zárható ki, hogy a PSD-n vagy akár a PNL-n belül bizalmatlansági indítványt nyújtanak be ellene. Egy új elnöki ciklus kezdete jó ürügy lehet egy új parlamenti többség kialakítására is.”

Ez különösen aggasztó lehet az RMDSZ és a magyar közösség szempontjából, mivel egy instabil vagy radikalizálódó parlamenti környezet csökkentheti a magyar érdekérvényesítés lehetőségeit.

Ezt is ajánljuk a témában

Pászkán úgy véli, hogy a második fordulóban két radikális jelölt maradt versenyben

 – még ha Nicușor Dan függetlenként is indul. „Nehéz mögé felsorakozni – nemcsak az egyszerű szavazóknak, de még a pártelitnek is –, mert korábban ő is egy radikális, újbalos párthoz kötődött.”

Az elemző szerint Nicușor Dan csak akkor nyerhet, ha drámaian megnő a részvétel, és olyan új szavazók mozdulnak meg, akik kifejezetten Simion győzelmét akarják megakadályozni. 

De még így is „nagyon halvány a remény”, hogy elég tartalék lenne a rendszerpártok mögött.

Mit lép a külvilág – és mit tegyen Magyarország?

A külföldi reakciókról szólva Pászkán úgy látja, hogy az USA és az EU részéről nem várható látványos beavatkozás. „Ők most legfeljebb attól tartanak, hogy Magyarország, Szlovákia és Bulgária után Románia is «ingadozó» tagállammá válik az EU-n belül.”

Simion oroszbarát megnyilvánulásai és Ukrajna-ellenes kijelentései aggasztók lehetnek, de az elemző meglátása alapján ő inkább opportunista, mint meggyőződéses ideológus: „Ami hasznot hoz neki, azt képviseli. Ha kell, gesztusokat tesz Brüsszel felé is.”

Pászkán Zsolt hangsúlyozza: 

Magyarország számára a stratégiai hallgatás lenne a legjobb taktika. 

„Nem kell állást foglalni. Nem rajtunk múlik, ki nyer. Az a legfontosabb, hogy konkrét ügyekben foglaljunk majd állást, amikor már látjuk, mit lép az új elnök.” – zárta gondolatait a szakértő.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Daniel MIHAILESCU / AFP

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
monybbsc
2025. május 05. 16:54
Már csak az orbáni magyar fősodor bukása várat magára, de már nem sokáig.
tutor
2025. május 05. 16:34
Nincs itt semmi látnivaló. Az Alkotmánybíróság majd megsemmisíti a szavazás eredményét, és minden kezdődik előröl, mígnem olyan jelölt győz, aki kellően demokrata és európai. Főleg aki megfelel Brüsszelnek. Végülis ez a demokrácia lényege, vagy tévedek?
bagoly-29
2025. május 05. 15:40 Szerkesztve
A számok beszédesek! A leadott voksok több mint 90%-át a 11 jelölt fele (5-en) vitték, el, s abból 4-en egy "család" emberei! Az első forduló harmadrészét az AUR-os Simion a sovin, szuveranista szerezte meg s lett első. De a hazai és külföldi 18 milliónyi (????) szavazati joggal rendelkezőnek csak alig több mint a fele vett részt a szavazáson! S ebből alig egymillió a külföldön élő! Erősen kérdéses, hogy mennyi is az annyi! Székelyföldön igen alacsony, 40% alatti volt a szavazó kedv. A második forduló fog dönteni, hogy a bukaresti főpolgámester (a mostani kormányból kimaradó USR tagja) vagy az a szintén ellenzéki AUR elnöke nyer e? Egyik sem ideális, de a románoknál semmi sem előre megjósolható és eldönthető! A gondolkodásmódjuk is pont olyan csavaros, árulásra hajlamos, követhetetlen mint a mindenkori politizálásuk!
lovasi
2025. május 05. 14:19
rohadt mocskos mandiner, kitiltottatok a facebookról rohadt állatok dögöljetek meg még ma!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!