Karl Rogers, a hotel korábbi tulajdonosa – aki bőven kap a fejére a helyiektől, mert ő írta alá először az ukrán menekültek ideiglenes befogadásáról szóló szerződést, miután a covid megroppantotta a vállalkozását – szintén csalódott. Azt mondta, ha tudta volna, hogy ez lesz szeretett szállodája sorsa, soha nem adta volna el. A bökkenő talán az lehet, hogy a jelenlegi tulajdonos egy Cork városában székelő cég – ez Írország harmadik legnagyobb települése, feltehetőleg nem a vidéki falvak lakóinak jóléte érdekében munkálkodnak, hanem üzleti megfontolásokból, és ilyen formán egy hézagosan üzemelő hotel helyett jobban járhatnak nyolcvan állandó „vendéggel” – tekintet nélkül arra, hogy a helyiek mit akarnak.
Ez a cég adta be a kérelmet is a menekültek befogadásának lehetőségére, a kormány pedig csak azért függesztette fel három hónapra annak elbírálását, mert a helyiek alternatív javaslatot nyújtottak be.
Hogy a kormány ezt mennyire szokta figyelembe venni, arra ott van elrettentő példaként Clare megyei Lisdoonvarna, amit az egyik nyilatkozó, a 64 éves John Foalan ajánlott a Daily Mail figyelmébe: ez volt az a település, ahol hasonló helyzetben a kormányzati terv mellett 15, ellene pedig 197 szavazat érkezett, de ennek ellenére megnyitották a befogadóközpontot.
A helyi fejlesztési szövetkezet mindenesetre – a folyamatos „őrködés” mellett – villámsebesen elkezdett kidolgozni egy tervet arra, hogy visszavásárolhassa az épületet, amíg még valami megmaradt a falu eredeti képéből; adománygyűjtésből és pályázati forrásokból alapvetően közösségi működtetésű szállodává akarják alakítani azt. A szervezet vezetője, Máirín Ní Choisdealbha-Seoige a lapnak azt mondta, ez az utolsó hotel egyáltalán a környéken; vagyis ez már egyáltalán nem csak egy falu ügye.