Döbbenetes támadás: az oroszok kegyetlenül megszórták Ukrajnát, már Klicsko is üzent

Kijev polgármestere a sérültekről közölt fontos információkat.

Amíg nem tisztázzák a katonai erők küldetését és bevetésük szabályozását, addig nem vesznek részt semmiben.
A brüsszeli NATO-központban ült össze csütörtökön a hajlandók koalíciója, hogy megvitassák a következő lépéseket Ukrajna támogatására, számolt be az Euractiv. Az Egyesült Királyság és Franciaország közölte, fel akarják gyorsítani a tűzszünethez szükséges európai „megerősítő erőkre irányuló” tervezéseket, de nehezíti a haladást, hogy Amerika továbbra sem támogatja a szövetséget.
A brüsszeli találkozót megelőzően egy közös francia-angol technikai csoport tárgyalt az ukránokkal arról, mire van szükség a haderő fejlesztéséhez.
A csütörtöki találkozó utáni sajtótájékoztatón John Healey brit védelmi miniszter elmondta, a résztvevők megállapodtak, hogy a következő két hétben „felgyorsítják a katonai tervek előkészítését”. Hozzátette, a tervek elsősorban az ukrán hadsereg megerősítésére, valamint a légi, tengeri és szárazföldi erők struktúrálására fognak irányulni.
Sébastien Lecornu francia védelmi miniszter elmondta, a csütörtöki tárgyalások résztvevőit arra kérték, hogy a jövő hét végéig válaszoljanak egy részletes kérdőívre, amelyet majd az európai védelmi vezetők fognak értékelni, és végiggondolják, melyik ország milyen eszközökkel tudna a gyakorlatban a leghasznosabban hozzájárulni.
A vezetők szerint azonban nem valószínű, hogy a tűzszüneti megállapodás előtt össze tudják állítani a katonai bevetés ütemtervét.
A brit védelmi miniszter hangsúlyozta:
Ez nem egy békefenntartó erő, és nem egy választóvonalat fogunk létrehozni a most harcoló felek között”
– mondta.
Kaja Kallas pedig úgy nyilatkozott, először meg kell várni, hogy megkössék a békét, utána pedig „a tagállamok maguk dönthetik el, hány és mekkora méretű csapatot küldenek”.
Ugyanakkor több résztvevő ország minisztere kijelentette, mielőtt nemzeti konzultációs folyamatot indítanának bármilyen harcászati projektben való részvételről,
tisztázni kell a jövőbeni erők küldetését és a bevetésük szabályozását.
Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter szerint
világos képet kell alkotni arról, hogy egy ilyen misszió mivel járna”, fel kell készülni a különféle forgatókönyvekre, például arra az esetre, ha Oroszország megszegne egy jövőbeli tűzszüneti megállapodást.
Nyitókép: Dursun Aydemir / ANADOLU / Anadolu via AFP