Nehéz döntés előtt a konklávé: akár 15 bíborost is kizárhatnak a pápaválasztásról

2025. április 29. 06:41

A május 7-én kezdődő konklávén 135 bíboros szavazhat az új pápáról, noha a szabályok szerint legfeljebb 120 fő vehetne részt a választásban.

2025. április 29. 06:41
null

Nehéz döntés előtt áll a pápaválasztó konklávé, ugyanis a Bíborosi Kollégium létszáma meghaladja a megengedett maximumot, ami komoly szabályértelmezési kérdést vet fel – írta meg az ATV. Az ülésen a testület 252 tagjából több mint 180-an vettek részt, erről Matteo Bruni, a Szentszék szóvivője tájékoztatott.

Az új pápa megválasztásáról a Bíborosi Kollégium azon tagjai dönthetnek, akik a pápai szék megüresedése napján még nem töltötték be a 80. évüket. Ennek alapján a mostani konklávén minden eddiginél több, 135 bíboros rendelkezik választójoggal. 

Közülük eddig ketten jelezték, hogy egészségi okokból nem tudnak elutazni Rómába. A választást szigorú rendszabályok szerint, a nyilvánosság teljes kizárásával tartják, és érvényes eredmény csak akkor születik, ha a jelenlévő bíborosok kétharmada azonos jelöltre adja le szavazatát. A jelenlegi helyzet szerint 133 részt vevő bíboros közül 89 voksra lesz szükség a választás érvényességéhez.

A sikeres döntésről a külvilág először a Sixtus-kápolna kéményéből felszálló fehér füstből értesül, majd a megválasztott új pápa a Szent Péter Bazilika erkélyén mutatkozik be, és hagyományosan megadja az „Urbi et Orbi” áldást a híveknek. Van azonban egy dilemma, amelyet a bíborosoknak még meg kell oldaniuk. A pápaválasztás rendjét II. János Pál pápa szabályozta 1996-ban, amikor rögzítette, hogy

A Római Pápa megválasztásának joga egyedül a Római Szent Egyház Bíborosait illeti meg, kivéve azokat, akik a pápa halála napja, vagy az Apostoli Szék megüresedésének napja előtt betöltötték nyolcvanadik életévüket. A választó Bíborosok maximális száma nem haladhatja meg a százhúszat”

– áll az apostoli konstitúció 33. pontjában.

Korábban egyetlen konklávén sem merült fel ellentmondás a két alapelv – a 80 év alatti bíborosok választói joga és a 120 fős felső létszámkorlát – között. A 2005-ös és 2013-as pápaválasztáson egyaránt 115 bíboros szavazott. A helyzet most azért vált bonyolulttá, mert Ferenc pápa a tavaly decemberben tartott vatikáni konzisztóriumon 21 új bíborost avatott fel, amivel a testület létszáma jócskán meghaladta a 120 főt.

A nehézséget az okozza, hogy a szabályokat csak egy új pápa módosíthatja, így a választás előtt jogértelmezésre lesz szükség a dilemma feloldásához. Mivel egyetlen bíborost sem lehet akarata ellenére megfosztani választói jogától, és az sem életszerű, hogy legalább 13 bíboros önként dönt a távolmaradás mellett, valószínűleg el kell fogadniuk az előírtnál nagyobb létszámú testületet. Döntés azonban még nem született.

Nyitókép: Tiziana FABI / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Józsi6
2025. április 29. 08:50
Ferenc pápa - a romboló.
contractor-2
2025. április 29. 08:48
A világ nagy döntéshozó központjait egyáltalán nem érdekli ki a pápa és hogy létezik-e egyáltalán. USA, Oroszo. Kína, India - egyik sem katolikus ország.
SCsá
2025. április 29. 08:26
Csak Böjte Csabával járna jól a világ.
RedOctober
2025. április 29. 08:21
Nyíltan meleg pápára van szükség, hogy legalább Európában nyugta legyen az LMBTQ mozgalmaknak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!