Megtört a jég: az oroszok egyre inkább hajlanak arra, hogy befejeződjön az ukrajnai háború

Szergej Lavrov azt is leszögezte, hogy Moszkva tartja magát a részleges tűzszüneti egyezséghez.

Ahogy a 20. században többször, úgy most a 21. században is világkereskedelmi rendszerváltást hajt végre az Amerikai Egyesült Államok.
A világkereskedelemnek globális rendje és szabályai vannak. Nekünk ez talán már fel sem tűnik, hiszen a kapitalista Magyarország 1989 óta ugyanabban a szabadon lebegő valuták és egyre alacsonyabb kereskedelmi akadályok jellemezte világban él, azelőtt pedig a kommunista blokk részeként mérsékelten volt csak közünk a szocialista blokkon kívüli, „valódi” világkereskedelemhez, ahhoz külkereskedelmi cégek szűk elitjén keresztül kapcsolódott hazánk. Kevés okunk volt tehát elgondolkodni azon, hogy mik a világkereskedelem keretei, s ki szabja őket. Az április elején bejelentett nagy amerikai vámcsomag mérföldkő: az első világkereskedelmi rendszerváltást jelenti, amit Magyarország kapitalista piacgazdaságként megél. S meglehet: ez a rendszerváltás az utolsó, amit a világrend hegemónjaként az Amerikai Egyesült Államok vezényel le.
Távolról sem ez az első azonban. A globális kereskedelem rendjét az Egyesült Államok a 20. században kétszer is alapjaiban írta át: amikor létrehozta a Bretton Woods-i pénzügyi rendszert, és amikor felrúgta. Ezt követi most harmadik amerikai eredetű világkereskedelmi rendszerváltásként Donald Trump vámcsomagja.