Egyre több uniós tagállamban jelennek meg olyan intézkedések, amelyek a lakosság háborús felkészítését célozzák – olvasható a Magyar Nemzet cikksorozatának harmadik részében. Az európai országok védelmi kiadásai látványosan megnőttek az ukrajnai háború kitörése óta, de a folyamat mára messze túllépett a hadseregek megerősítésén. Európa-szerte terjed a háborús pszichózis, amelyet az Európai Bizottság is aktívan táplál. Brüsszel nemcsak szólamokkal, hanem konkrét lépésekkel is erősíti a feszültséget.
Háborús felkészítés uniós szinten
Az Európai Bizottság néhány hete mutatta be a „felkészültségi unió” stratégiáját, amelyben válsághelyzetekre való egyéni felkészülésre buzdítja az uniós polgárokat. A javaslat szerint minden háztartásban érdemes egy úgynevezett 72 órás túlélőcsomagot összeállítani. Ennek tartalmaznia kell ivóvizet, tartós élelmiszert, készpénzt, zseblámpát, gyufát vagy öngyújtót, elsősegély-felszerelést, elemes rádiót, töltőt és tartalék akkumulátort. Továbbá javasolják, hogy az állampolgárok tartsák maguknál irataik másolatát is.
A bizottság emellett egy „felkészültségi nap” bevezetését, illetve az iskolai tantervekbe illesztendő túlélési ismeretek oktatását is sürgeti. Bár a válsághelyzetekre való felkészülés elvben indokolt lehet, a kommunikáció és az intézkedések háborús retorikája sokak szerint inkább félelmet kelt, mint megnyugtat.
Tagállami példák a pánikkeltésre
Az Európai Bizottság iránymutatásait több tagállam már aktívan követi. Lengyelország védelmi minisztere például bejelentette, hogy
az év végéig minden háztartás túlélési útmutatót kap, és minden állampolgárnak képesnek kell lennie három napig önállóan boldogulni.
Svédországban már 2023 novemberében megjelent a Ha válság vagy háború jön című tájékoztató füzet, amely részletes tanácsokat ad a légitámadás esetén követendő eljárásokról, menedékkeresésről és túlélőcsomag-összeállításról. Finnország külön weboldalt is működtet 72tuntia.fi címen, amelyen a látogatók tesztek segítségével mérhetik fel túlélési felkészültségüket. A finn kormány ezen kívül több mint 300 új lőtér megnyitását tervezi – a jelenlegi 670 mellett –, miközben a katonai kiképzések és tartalékos szervezetek népszerűsége is jelentősen nőtt.
Figyelemre méltó, hogy a finn nők körében is egyre elterjedtebb a túlélési képzések iránti érdeklődés. A Lohtaja melletti katonai bázison tartott Nasta képzésen például több tucat nő sajátította el a tűzgyújtás, az elsősegélynyújtás, a kültéri főzés és más alapvető készségek alapjait. Ezeket a programokat évente mintegy 40 alkalommal szervezi meg a Women's National Emergency Preparedness Association.
Németország sem marad ki
Németországban már fejlesztés alatt áll egy mobilalkalmazás, amely támadás esetén segíti a felhasználókat a legközelebbi óvóhely megtalálásában. Emellett a CDU egyik vezető politikusa, Roderich Kiesewetter azt javasolta, hogy a német iskolákban válsághelyzeti felkészítést vezessenek be.
A példák jól mutatják, hogy az Európai Unió egész területén egyre szervezettebbé válik a lakosság háborús felkészítése. Bár a hivatalos kommunikáció válsághelyzetekre hivatkozik, a széles körű és intézményesített előkészületek – különösen Brüsszel háborúpárti szólamai mellett – sokakban a háborús pszichózis célzott erősítésének érzetét keltik.