„Az erős hadsereg és az erős gazdaság békét eredményez” – Netanjahu a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen

2025. április 04. 15:35

Ünnepélyes keretek között a Civis Universitatis Honoris Causa címet adományozták Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen.

2025. április 04. 15:35
null
Hajdú Tímea
Hajdú Tímea

A pénteki eseményen beszédet mondott Deli Gergely, az NKE rektora, majd előadást tartott Benjamin Netanjahu. Az ünnepségen részt vett Bóka János Magyarország európai uniós ügyekért felelős minisztere, valamint Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója is. 

 „Büszkék vagyunk, hogy ezt a díjat adhatjuk Benjamin Netanjahunak Izrael állam miniszterelnökének, aki egy prominens személy a világgpolitikában is” – monda Deli Gergely a Széchenyi Díszteremben. 

Kijelentette, a Civis Universitatis Honoris Causa díjjal elismerik Netanjahu renkívüli vezetői képességeit: elkötelezettségét Izrael biztonsága iránt, hozzájárulását a nemzetközi diplomáciához, valamint, hogy megerősítette az izraeli-magyar kétoldalú kapcsolatokat. Deli hozzátette: kiváltság, hogy a Netanjahu is az egyetem díszdiplomásaihoz fog mostantól tartozni. 

Mitől lesz valaki jó vezető? 

Benjamin Netanjahu azzal kezdte, megtiszteltetés számára, hogy a vezetői képességeit díjazzák a díszdiplomával. A miniszterelnök feltette a kérdést: mit is jelent jó vezetőnek lenni? A politikus felidézte, hogy mielőtt miniszterelnök lett, ő is feltette az apjának, Benzion Netanjahu történésznek ezt a kérdést. Ő akkor úgy gondolta, a vezetéshez vízió, rugalmasság és határozottság kell.

Az apja erre azt mondta neki: ez mind szép, de ez mindenfajta vezetőre igaz. 

„Az mondta nekem: »egy dologra van szükséged, ha vezetni akarod az országot«, és amit mondott meglepett engem: »műveltségre van szükséged, mély és széleskörű műveltségre van szükséged, mert különben ki leszel szolgáltatva a hivatalnokaidnak.« Ezt hívjuk ma mély államnak. Ezért kell tanulni”

mondta az izraeli miniszterelnök. 

„Arra bátorítalak benneteket, hogy képezzétek magatokat, tanuljatok, bővítsétek a tudásotokat. Ha vezetők akartok lenni, és ti mindannyian azért vagytok itt, mert vezetők lehettek, ha vezetésre töreksztek, folyamatosan fejlesszétek az ismereteiteket. Kissinger egyszer azt mondta nekem, hogy minden szellemi tőkét a közszolgálat előtt kell felhalmozni, aztán csak el kell költeni” – üzente a diákoknak. 

Netanjahu elmondta: a vezetéshez vizió is kell, mert akinek van víziója az képes egyedül arra, hogy ne menjen a tömeggel.

A miniszterelnök elmondta, hogy éppen a Cipők a Duna-parton emlékműtől érkeztek, amelyet a legmegrázóbb holokauszt emlékműnek nevezett. Ez felidézte benne, hogy az a víziója, hogy a zsidók soha többet nem legyenek olyan védtelenek, mint a második világháború idején. Idézte a budapesti születésű Herzl Tivadart, aki azt mondta, a zsidóság túléléséhez szükség van egy államra.

„Nem azt mondta, hogy ha egyszer lesz állam, akkor senki nem fogja támadni a zsidókat. Azt gondolta, hogy az lesz a különbség, ha meg is támadják őket, meg tudják védeni magukat.”

Elmondta, a modern Izrael megalapítása után ezt az első generáció megértette, de azután is folytatni kellett az állam építését, és mivel a jó hadsereghez pénz kell, ezért az ország gazdasági fejlesztésbe kezdett. Netanjahu felidézte, hogy ő is aktív részese volt annak, hogy Izrael piacgazdasággá vált. 

Erős gazdaságunk van. Az erős hadsereg és az erős gazdaság kombinációja pedig békét eredményez, legalábbis békét néhány szomszédunkkal. Először Egyiptommal, majd Jordániával kötöttünk békét” 

– mondta az izraeli miniszterelnök. 

Az Ábrahám-egyezményekkel kapcsolatban megemlékezett a Trumppal való jó kapcsolatról, majd megjegyezte: 

Orbán Viktor sziklaként állt ki az Izrael delegitimizálására irányuló kísérletekkel szemben, és egyre szorosabb és szorosabb kapcsolatokat, személyes és kétoldalú kapcsolatokat épített ki közöttünk.”

Végezetül elmondta, a tanulás és a vízió mellett még be kell tartani egy fontos római szabályt is ahhoz, hogy valaki jó vezető legyen. 

„A rómaiak azt mondták, hogy az összes erény közül, amivel az ember rendelkezhet, a legfontosabb a bátorság. Mert bátorság nélkül az összes többi erénynek nincs értelme. A legfontosabb a bátorság” – zárta az izraeli miniszterelnök. 

Ezt is ajánljuk a témában

 

Nyitókép: Attila KISBENEDEK / AFP
 

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kunfia2
2025. április 04. 17:29
Se a gazdaságunk, se a hadseregünk nem erős, azaz itt ezek szerint az idióta diktátorunk háborúba vezet.
ahapersze-3
2025. április 04. 17:18
"Az erős hadsereg és az erős gazdaság békét eredményez" Akkor feltételezem Izraelnek nincs erős hadserege, hogy jelenleg is háborúban áll.
herden100
2025. április 04. 16:11
Rendben de válaljátok végre a területi plafont. Nincsen sem Nílústól az Eufráteszig. ui: Profi vezető.
ellenzekizsidobelfereg
2025. április 04. 16:10
Veszitek le azt az undorító önkényuralmi jelképet a címlapról amíg nem megy a bírósági eljárás a mandiner ellen !
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!