Atombombát akar Tusk, csak ezzel érezné biztonságban magát

Félmilliós hadsereget állítana fel Varsó.

Berlin szerint az amerikaiak helyett nekik kellene védeni a kontinenst.
Donald Trump azon terve, miszerint más országokba csoportosítaná át a Németországban állomásozó amerikai erőket – köztük az atomfegyvereket is –, komoly aggodalmakat keltett a német kormányban, és újraélesztette a vitát arról, hogy az országnak saját nukleáris fegyvereket kellene-e fejlesztenie – írja a The Wall Street Journal.
„Trump Putyin iránti rajongása és az általa képviselt kiszámíthatatlanság arra készteti a németeket, hogy átgondolják a saját védelmi stratégiájukat” – fogalmazott az amerikai lap. A WSJ szerint Németországban a nukleáris fegyverek kérdése régóta tabutéma, de az ukrajnai háború és Oroszország agresszív magatartása miatt egyre többen érvelnek amellett, hogy
Németországnak lépéseket kell tennie saját védelmi képességeinek növelése érdekében.
A lap szerint egyes német politikusok és elemzők úgy vélik, egy saját nukleáris arzenál lehetne a végső garancia az ország biztonságára, különösen akkor, ha az Egyesült Államok visszavonulna európai szövetségeseitől. A javaslat azonnal vitát váltott ki Németországban. A koalíciós kormány pártjai, különösen az SPD (Szociáldemokrata Párt) és a Zöldek, szkeptikusan fogadták az ötletet.
Mások azonban attól tartanak, hogy egy ilyen lépés aláásná a NATO egységét, és fegyverkezési versenyt indíthat el Európában.
Németország jelenleg az úgynevezett „nukleáris megosztási” megállapodás részeként tárol amerikai nukleáris fegyvereket a területén, amelyeket német pilóták vetnének be szükség esetén. Azonban egy saját nukleáris program elindítása hatalmas politikai, technológiai és pénzügyi kihívásokkal járna, nem is beszélve a nemzetközi ellenállásról,
különösen a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés (NPT) miatt.
Ez a szerződés megtiltja Németországnak, hogy atomfegyvert fejlesszen, és minden más részes országnak is megtiltja, hogy más országoknak segítséget nyújtsanak atomfegyverek fejlesztéséhez.
Friedrich Merz, a CDU (Kereszténydemokrata Unió) vezetője és kancellárjelöltje egy interjúban felvetette, hogy Németországnak aktívan részt kellene vennie egy európai nukleáris védelmi rendszerben. A Der Spiegelnek adott nyilatkozatában Merz hangsúlyozta, hogy a változó globális biztonsági helyzet miatt Németországnak újra kell gondolnia védelmi stratégiáját.
Nem zárhatjuk ki, hogy a jövőben olyan fenyegetésekkel kell szembenéznünk, amelyekre a jelenlegi eszközeink nem elegendőek”
– mondta Merz. Kiemelte, hogy egy európai nukleáris védőernyő, amelyben Franciaország és Nagy-Britannia nukleáris arzenálja is szerepet játszhatna, megoldást jelenthetne Németország számára. Ez a javaslat éles kontrasztot képez Németország eddigi politikájával, amely a NATO-n belüli amerikai nukleáris elrettentésre támaszkodott, és elutasította a saját nukleáris fegyverek fejlesztését.
Merz kijelentései a CDU-n belül is megosztottságot okoztak. Míg egyes konzervatív politikusok üdvözölték a védelmi képességek megerősítéséről szóló vitát, mások óvatosságra intettek, kiemelve a diplomáciai és jogi akadályokat.
A Spiegel cikke szerint Merz javaslata egyértelműen jelzi, hogy a német politika egy új korszak küszöbén állhat. „A kérdés már nem az, hogy Németországnak változtatnia kell-e a stratégiáján, hanem az, hogy hogyan és milyen gyorsan” – fogalmazott a lap.
Nyitókép: defenceimagery.mod.uk / lt RN Tim Allen
Ezt is ajánljuk a témában
Félmilliós hadsereget állítana fel Varsó.
***