A nyári időszámításról az Európai Unió az 1980-as években közölt irányelvet, hogy összehangolja a tagállami gyakorlatokat a közös piac zökkenőmentes működése érdekében. Korábban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszer azt jelezte, hogy
Magyarország a nyári időszámítás megtartását támogatná.
A jelenlegi, 2001-es irányelv szerint minden országban március és október utolsó vasárnapján kerül rá sor az órák átállítására.
Az unió egyébként három időzónán keresztül húzódik, Írország és Portugália a nyugat-európai időzónát használja, a legtöbb tagállam, köztük Magyarország és másik 16 ország a közép-európai, míg Bulgária, Ciprus, a balti országok és Románia a kelet-európai időzónában van – írja a vg.hu.
A lep megjegyzi, hogy noha ma már az óraátállítás eredeti céljai nem állnak fent – hiszen az energiahasználati szokások is sokat változtak, sőt az óraátállításnak negatív hatásai is vannak –, a tagállamok megegyezésének hiányában a jelenlegi rendszert nem lehet megszüntetni. Hiszen az könnyen csak még töredezettebbé tenné Európa-szerte az időszámítást.
Nyitókép: GettyImages