Karnyújtásnyira vagyunk az óraátállítás eltörlésétől, de most nem ez a legfontosabb
Az Európai Parlament 2019-ben szavazta meg az óraátállítás megszüntetését.
Az óraátállítás közel egy évszázada kíséri a hétköznapjainkat, ám mára egyre inkább viták övezik szükségességét, de hasznosságát is. Az eredetileg háborús energiamegtakarítást szolgáló gyakorlat eltörlését már 2018-ban kezdeményezte a Bizottság, de nem történt semmi. Sőt, most egy órával többet alszunk.
Nyitóképünk: Illusztráció
Az óraátállítás története világháborús gazdasági szükségszerűségként indult. Az első világháború idején, 1916-ban a Német Császárság és az Osztrák–Magyar Monarchia központilag előrébb állította az órákat, hogy spóroljanak a mesterséges világításokon.
Bár sokan Benjamin Franklinhez kötik az ötletet, valójában csak egy francia diplomáciai anekdotában említette az amerikai polihisztor humorosan a napfény hasznosítását, az első konkrét javaslatot pedig a 19. század végén George Vernon Hudson új-zélandi rovarász írta le.
A háborús időszámítás végül békeidőben is gyökeret vert, mivel a hosszabb ideig tartó világosság csökkentette az áramfogyasztást és növelte a gazdasági aktivitást. Európa és Észak-Amerika nagy részén elterjedt az óraátállítás, viszont az eltérő időszámítások miatt kezdetben káosz alakult ki – például a nemzetközi vasúti menetrendekben.
Magyarországon az óraátállítást a második világégést követően először az 1950-es években, majd az 1980-as évek energiaválságának hatására ismét bevezették,
míg 1996-tól az EU egységesítette az időszámítást.
Az Európai Bizottság (EB) 2018-ban Jean-Claude Juncker elnöksége alatt kezdeményezte az óraátállítás eltörlését, miután egy társadalmi egyeztetés során a szavazásban részt vett európai polgárok 84 százaléka támogatta annak megszüntetését. A részvételi arány egyébként Magyarországon 0,21 százalék volt. A javaslat szerint 2019 lehetett volna az utolsó év az óraátállításra, és az Európai Parlament (EP) 2019-ben hivatalosan is támogatta ezt, 2021-ig kitűzve a végső határidőt. Azonban máig nem történt változás.
Erről részletesebben ITT már beszámoltunk.
Egy, a Meteor című folyóiratban pár éve megjelent cikk kitért rá: az évenkénti kétszeri óraátállításon kívül más útja is van a világosság és az ébrenlét illesztésének. A tanulmány megemlíti Kertész Ferenc a Természettudományi és az Orvostudományi Közlönyben már az 1940-es években megjelent téziseit, amelyek szerint
a legjobb megoldás talán nem is a nyári időszámítás, hanem a kelet-európai időzónára való áttérés volna.
Kertész hangsúlyozta, hogy a zónaidőrendszer bevezetése idején hazánk az Osztrák-Magyar Monarchia része volt, s annak egész területén egységes időszámítást volt célszerű bevezetni. A közép-európai időzóna középvonalát jelentő 15. keleti hosszúsági kör Bécs és Linz között átszelte a Monarchiát, ezért kézenfekvő választás volt a közép-európai zónaidő bevezetése.
Az első világháború után – a Monarchia megszűnésével – viszont ez a tényező okafogyottá vált, mégsem történt időzónaugrás Magyarországon.
Kertész megfogalmazta továbbá javaslatként, hogy azok az országok, amelyek teljes területe két időzóna középvonala közé esik, így Magyarország is, azt az időzónát válassza, amelyiknek a középvonala tőle keletre esik.
A szerző emellett érvelt, majd megemlítette, ez sokak szemében egyet jelentett volna a Balkánhoz való csatlakozással.
Viszont egyelőre minden maradt a régiben, mondhatni: vasárnap éjjel 3 óráról 2-re kell majd visszaállítani az óráinkat.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Parlament 2019-ben szavazta meg az óraátállítás megszüntetését.