Călin Georgescu hívei olyanok, mint egy szekta – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke egy interjújában. A politikus a szélsőjobboldali jelöltről, valamint annak választói bázisáról beszélt, különösen annak fényében, hogy Georgescu az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerte.
Kelemen emlékeztetett arra, hogy a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint Nicușor Dan és Crin Antonescu fej fej mellett halad a második helyért, de óvatosan kezelte az adatokat.
Véleménye szerint a tavalyi közvélemény-kutatások is tévesen mérték fel a helyzetet, hiszen ha pontosak lettek volna, Georgescu nem jutott volna be a második fordulóba, és az elnökválasztás nem hiúsult volna meg.
A politikus úgy véli, hogy bár Georgescut az orosz érdekek képviseletével vádolják, nem fogja megnyerni az elnökválasztás második fordulóját. „Sokan nem mondják ki nyíltan, mit akarnak, inkább azt mondják, amit elvárnak tőlük. Ezért nehéz pontos képet kapni a választók szándékairól. A közvélemény-kutatásokról való vita nem sokat segít, inkább a társadalomra kellene figyelnünk” – fogalmazott Kelemen.
A szélsőjobboldali jelölt támogatottságának növekedése szerinte annak tudható be, hogy Georgescu folyamatosan áldozatként állítja be magát. „Van ott egy szekta, idézőjelben mondom, mert utána sok vita lenne. De nem lehet egy szektával foglalkozni. Inkább arra kell összpontosítanunk, hogy a második fordulóban összefogjunk a többiekkel” – hangsúlyozta az RMDSZ elnöke.
Kelemen szerint Crin Antonescu, Nicușor Dan és Elena Lasconi számára egyaránt Călin Georgescu jelenti a fő kihívást. „Nekik nem egymással kell versenyezniük, hanem vonzóbb ajánlatot kell tenniük a választóknak. Bízom benne, hogy Antonescu képes lesz egy erősebb alternatívát kínálni, amelyet a racionális szavazók is elfogadnak, szemben Georgescu új obskurantizmusával” – tette hozzá.
A koalíció közös jelöltjének esetleges lecseréléséről szólva Kelemen világossá tette, hogy minden alternatív forgatókönyv a koalíció számára csak nagy kockázatot jelentene. „Ha most változtatunk, azzal Georgescunak kedvezünk” – mondta.
Kelemen kitért arra is, hogy az elnökválasztás körüli feszültségeket csökkenthette volna, ha Klaus Iohannis mandátuma lejárta előtt lemond,
és helyét Ilie Bolojan, a szenátus elnöke vette volna át. „Ez lett volna a helyes, korrekt megoldás ebben a helyzetben. Segített volna mindannyiunknak” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a választásokig folyamatos politikai feszültségre lehet számítani.