Romániai magyar pártelnök: Georgescu hívei olyanok, mint egy szekta – veszélyes fanatizmus az elnökválasztás árnyékában?

2025. február 08. 22:05

Kelemen Hunor szerint Călin Georgescu és hívei egy szektára emlékeztetnek, és ha a koalíció nem lép időben, a szélsőjobboldali jelölt akár hatalomra is kerülhet.

2025. február 08. 22:05

Călin Georgescu hívei olyanok, mint egy szekta – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke egy interjújában. A politikus a szélsőjobboldali jelöltről, valamint annak választói bázisáról beszélt, különösen annak fényében, hogy Georgescu az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerte.  

Kelemen emlékeztetett arra, hogy a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint Nicușor Dan és Crin Antonescu fej fej mellett halad a második helyért, de óvatosan kezelte az adatokat. 

Véleménye szerint a tavalyi közvélemény-kutatások is tévesen mérték fel a helyzetet, hiszen ha pontosak lettek volna, Georgescu nem jutott volna be a második fordulóba, és az elnökválasztás nem hiúsult volna meg.  

A politikus úgy véli, hogy bár Georgescut az orosz érdekek képviseletével vádolják, nem fogja megnyerni az elnökválasztás második fordulóját. „Sokan nem mondják ki nyíltan, mit akarnak, inkább azt mondják, amit elvárnak tőlük. Ezért nehéz pontos képet kapni a választók szándékairól. A közvélemény-kutatásokról való vita nem sokat segít, inkább a társadalomra kellene figyelnünk” – fogalmazott Kelemen.  

A szélsőjobboldali jelölt támogatottságának növekedése szerinte annak tudható be, hogy Georgescu folyamatosan áldozatként állítja be magát. „Van ott egy szekta, idézőjelben mondom, mert utána sok vita lenne. De nem lehet egy szektával foglalkozni. Inkább arra kell összpontosítanunk, hogy a második fordulóban összefogjunk a többiekkel” – hangsúlyozta az RMDSZ elnöke.  

Kelemen szerint Crin Antonescu, Nicușor Dan és Elena Lasconi számára egyaránt Călin Georgescu jelenti a fő kihívást. „Nekik nem egymással kell versenyezniük, hanem vonzóbb ajánlatot kell tenniük a választóknak. Bízom benne, hogy Antonescu képes lesz egy erősebb alternatívát kínálni, amelyet a racionális szavazók is elfogadnak, szemben Georgescu új obskurantizmusával” – tette hozzá.  

A koalíció közös jelöltjének esetleges lecseréléséről szólva Kelemen világossá tette, hogy minden alternatív forgatókönyv a koalíció számára csak nagy kockázatot jelentene. „Ha most változtatunk, azzal Georgescunak kedvezünk” – mondta. 

Kelemen kitért arra is, hogy az elnökválasztás körüli feszültségeket csökkenthette volna, ha Klaus Iohannis mandátuma lejárta előtt lemond,

 és helyét Ilie Bolojan, a szenátus elnöke vette volna át. „Ez lett volna a helyes, korrekt megoldás ebben a helyzetben. Segített volna mindannyiunknak” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a választásokig folyamatos politikai feszültségre lehet számítani.  

Ezt is ajánljuk a témában

Repedező román demokrácia

Hiába ért véget a „választási szuperév”, Románia megismételt elnökválasztásra készül. Még nem dőlt el, hogy az érvénytelenített első forduló győztesét, Călin Georgescut engedik-e indulni, de az RMDSZ aggódik a szélsőjobboldal térnyerése miatt.

A román politikai elit fényűző életmódja kapcsán Kelemen úgy vélekedett, hogy ez nemcsak Romániára, hanem más, a kommunizmust megélt országokra is jellemző jelenség. „A hatalmon lévők nem ismerik a gazdagság kultúráját, ezért sokan parvenüként viselkednek” – fogalmazott.  

A májusi elnökválasztás előtt Romániában továbbra is fokozódik a politikai feszültség. Az elkövetkező hónapok kulcsfontosságúak lesznek a jelöltek számára, és Kelemen szerint a koalíció fő feladata, hogy olyan ajánlatot tegyen a választóknak, amely hiteles alternatívát kínál Georgescu szélsőséges retorikájával szemben.  

„A választásokat meg kell nyerni, és ez csak úgy lehetséges, ha az ellenzéki jelöltek összefognak. Most nem egymás ellen kell harcolniuk” – zárta gondolatait az RMDSZ elnöke.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Nyitókép: Daniel MIHAILESCU / AFP

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
eljolesz
2025. február 09. 11:12
Sajnos pont úgy írtok erről a román pártról. mint a német fősodor az AfD-ről. (Nem a pártokat hasonlítottam, hanem a sajtót.)
leonardodicarpaccio
2025. február 09. 07:48
A Horty- rendszerben volt egy jó megoldás az ilyenek kiszűrésére: nyílt (nyilvános) szavazás a választásokon.
leonardodicarpaccio
2025. február 09. 07:43
"Kelemen Hunor szerint Călin Georgescu és hívei egy szektára emlékeztetnek, és ha a koalíció nem lép időben, a szélsőjobboldali jelölt akár hatalomra is kerülhet." Kedves Hunor, a Putyin-szektáról beszélsz. Magyarországon már hatalmon vannak.
Picnic Niki
2025. február 09. 07:30 Szerkesztve
Mintha ez a fanatizmus vhonnan nagyon ismerős lenne, és a politikus hívei elszántan védik a védhetetlent is. ;-) Visszatérve Ro-ra, ha Georgescu az erdélyi magyarok jogait akarja korlátozni, akkor OV csak udvarolhat neki, és ő is szaladgálhat majd az EU-ba "árulkodni" amivel a magyar ellenzéket szokták itthon vádolni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!