Ledöbbentek az amerikaiak azon, hogy mi megy Németországban

2025. február 18. 14:15

Amerika egyik legismertebb riportműsora Németországban forgatott az ország gyűlöletbeszéd törvényeiről, és még a liberális riporter is megdöbbent azon, hogy milyen vétkekért kapnak büntetést a német kommentelők.

2025. február 18. 14:15
Hajdú Tímea
Hajdú Tímea

A CBS amerikai tévécsatorna 60 Minutes című hétvégi riportműsorának legújabb adásának klipjei futótűzként terjedtek el az amerikai közösségi oldalakon. A csatorna ugyanis leadott egy riportot, amelyben bemutatták a németországi gyűlöletbeszéd törvényeket, amelyeket szembe akartak állítani az amerikai valósággal. A riport azonban valószínűleg nem egészen úgy sikerült, ahogy tervezték. 

A 60 Minutes-re rájárt a rúd az utóbbi időben. A népszerű műsor a 2024-es elnökválasztási kampány során komoly botrányba keveredett, mert úgy vágta meg Kamala Harris interjúját, hogy a politikus lehető legjobban jöjjön ki belőle. Ezért egyébként Donald Trump jelenleg is perli őket és több milliárd dollárnyi kártérítést követel. 

Ezt is ajánljuk a témában

Szokatlan razziák 

A CBS újságírója a német rendőrség mellé szegődött, mikor azok razziákra mentek.

Még a riporter sem tud elmenni a tény mellett, hogy a rendőrök az összehangolt rajtaütés során nem kábítószert vagy fegyvereket kerestek, hanem olyan embereket, akik „gyűlöletbeszédet” posztoltak az interneten. 

Az Egyesült Államokban az alkotmány első kiegészítése védi a szólásszabadságot, és ugyan az utóbbi évtizedben a politikai korrektség, valamint a közösségi oldalak cenzúrája miatt előfordultak korlátozások, a legtöbb amerikai politikus csak játszadozott a gyűlöletbeszéd törvények gondolatával. Ezzel szemben Németországban és általában Európában sokkal szigorúbbak a gyűlöletbeszédre vonatkozó törvények. Ennek vannak érthető történelmi okai is, de az internet térnyerésével már a közösségi oldalakra is igyekeznek a németek kiterjeszteni a gyűlöletbeszéddel kapcsolatos törvényeket. 

A riport a német precizitásnak tulajdonítja a szigorú szabályokat. Megjegyzik: a legtöbb esetben csak pénzbüntetést kapnak az elkövetők, de a visszaesőkre börtönbüntetést is kiszabhatnak. 

A CBS megszólaltatott egy német ügyészt, aki elismerte: az elkövetők gyakran meglepődnek, amikor megtudják, hogy amit az interneten közzétesznek, az illegális.

 „Nem gondolják, hogy illegális volt. És azt mondják: »Nem, nekem jogom van a szólásszabadsághoz«” – idézte az ügyész. „Mi pedig azt mondjuk: »Van ugyan szólásszabadságod, de annak is megvannak a maga korlátai.«” 

Az interneten elterjedt és széles körben megosztott egyik klipben az amerikai riporternő láthatóan meglepve kérdezgeti a német ügyészeket, hogy mi minden illegális Németországban. 

- Bűncselekmény ha valaki nyilvánosan inzultál valakit? – teszi fel a kérdés a riporter. 

- Igen – válaszolja az egyik ügyész. 

- Bűncselekmény ha valaki az interneten inzultál valakit? 

- A büntetés ilyenkor még nagyobb, mintha valakit személyesen inzultálsz – válaszolja egy másik ügyész. 

- De miért? – veti közbe láthatóan csodálkozva az amerikai riporter

- Mert az interneten ott maradnak a dolgok – jelenti ki az egyik német interjúalany. 

- Na és ha valaki posztol valamit, ami nem igaz és aztán valaki más újraposztolja, az újraposztolás is bűncselekmény?

- Igen – bólint a csodálkozó amerikainak az ügyész. 

A 60 Minutes riportere arra is rákérdez, hogy mit szólnak a gyanúsítottak, mikor lefoglalják a telefonjukat. „Lesokkolnak” – mondják nevetgélve a német ügyészek.

Majd a műsor megmutatja, amit valószínűleg még európaiak sem láttak gyakran: hogyan jelenik meg hat felfegyverzett rendőr egy német társasházban reggel hatkor és foglalja le egy gyanúsított iPhone készülékét és laptopját, mivel egy „rasszista karikatúrát posztolt.” 

Mint elmondják: ugyanebben az időben 50 hasonló razzia zajlott Németország-szerte. 

A műsorban az egyik ügyész megmutogatja az amerikai újságírónak a piros mappákba rendszerezett és kinyomtatott posztokat, amelyek miatt büntetést kaptak a kommentelők. Érdekes módon ezek kizárólag migráció-ellenes, valamint rasszista vagy neonáci posztok (ez kérdés a CBS szerkesztőinek a döntése-e vagy valóban csak ilyet mutogattak a német ügyészek). Míg a neonácizmus elleni kemény fellépés érthető, nem csak ilyen bejegyzések miatt történnek a feljelentések. A riport szokatlan módon egyáltalán nem tér ki az antiszemitizmusra, ami pedig az elmúlt két évben drámaian megnőtt Nyugat-Európában, különösen a muszlim bevándorlók körében. 

A műsorból az is kiderül, hogy Németországban összesen 16 rendőri egység foglalkozik az „online gyűlölettel.” 

Kérdés, hogy mi a megoldás az online gyűlölködésre, egyáltalán milyen mértéket lehet használni annak a mérésére, hiszen a műsorban bemutatott razzia gyanúsítottja egy karikatúrát osztott meg, ami például nem említhető egy lapon halálos fenyegetésekkel vagy a rágalmazással. 

Komment-károsultak 

A 60 Minutes riportere találkozott a HateAid nevű német „emberi jogi szervezet” vezetőjével is, akinek a csoportja „az online gyűlölet áldozatait” istápolja. Az amerikai riporter fel is teszi neki a kérdést, amely az erős német akcentusok és a razziák láttán sok néző fejében megfogalmazódhat: „A kritikusok azt mondják, hogy ez olyan megfigyelésnek tűnik, mint amit Németország nyolcvan évvel ezelőtt folytatott. Erre mit mond?” Josephine Ballon, a HateAid nevű szervezet vezetője szerint ez nem így van: „A szólásszabadságnak korlátai vannak”jelenti ki. 

A HateAid a honlapján a következőt írja saját missziójáról: „A HateAid erősíti a demokráciát a digitális térben. Azért vagyunk itt, hogy a digitális világot mindenki számára pozitív hellyé tegyük.”

Ballon megosztja a riporterrel, hogy egyre kevesebb ember meri megosztani a politikai véleményét Németországban. Ebből azonban ő nem azt vezeti le, hogy esetleg félnek a közösségi oldalak cenzúrájától, hanem azt, hogy azért félnek, mert nem eléggé „biztonságos tér” az internet. 

A CBS műsora azután jött ki, hogy JD Vance amerikai alelnök Münchenben egy beszédben azt mondta, hogy az Európai Unió „komisszárjai” elnyomják a szólásszabadságot. Ezt követően Margaret Brennan, a CBS egyik sztárriportere azzal próbálta kritizálni az alelnököt, hogy kijelentette: a szólásszabadság vezetett a holokauszthoz. 

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép:  (Photo by John MACDOUGALL / AFP)

A teljes adás:

 

Összesen 82 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. február 19. 15:19 Szerkesztve
Szörnyű ez a Németország, bezzeg Magyarországon. Itt ha valaki bírálja a kormányt, az csak is és kizárólag Soros ügynök vagy ukránok által lefizetetett szemét ellenség lehet. Mert hát aki nincs velünk az ellenünk van, de nem is a Fidesz ellen, hanem a magyarok ellen, mert hát ugye a Fidesz egyenlő a magyarokkal. Hát hajrá, aki ilyen Magyarországon akar élni az úgy tűnik visszasírja a szocializmust. Akkor is szidták a csúnya imperialista nyugatot és rajongtak a szovjetekért. Orbán Viktorék csak nosztalgiáznak, vissza hozzák a gyerekkori jelszavakat. Nem kell itt belpolitikával foglalkozni, ki lehet szolgálni ezt a kormányt külpolitikai cikkekkel is. Remélem volt kint Németországban és meg nézte, tényleg hogy élnek az emberek, nem csak a TV-ből látta.
Reszelő Aladár
2025. február 19. 11:30
Egy támpont. Az új antiszemitizmus az arabellenesség. Mindent innen kell levezetni. Most nem a zsidóellenességet kell megakadályozni, hanem az arabellenességet megelőzni, amíg lehet. Az a globalista érdek, hogy működjön a bevándoroltatás projekt. A nagyobb baj, hogy már nekünk is ez az érdekünk, hogy ne legyen hazai pályán polgárháború. Viszont sajnos minden igyekezet ellenére ez be fog következni. Összeütközések most is vannak, egyszercsak valahol rendesen be fog robbanni.
ügyvéd
2025. február 18. 18:57
Már többször leírtam: A német mindent túltol. Amikor náculni kellett ők voltak a legnácibb nácik, szegény Mussolini a fasizmus úttőrője csak nézett ki a fejéből mivé lett az "eszme". Amikor komcsinak kellett lenni, abba is beleálltak rendesen, a KGB nyomába sem ért Stazinak, akik a fél országból besúgót csináltak. Vajh ki csodálkozik azon, hogy a jóenberkedést is túltolják?
Jose
2025. február 18. 18:41
Inkább legyen 27% az áfa, de azt nem akarom, ami nyugaton folyik. Mellesleg össze kell adni az szja-t és az áfát, úgy jön ki az adó: Mo=15%+27%, Dánia=akár 54%+25% ! Társasági adó: Mo=9%, Dánia=28% ! Csak mondom.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!