Három izraeli túszt adtak át a Vöröskeresztnek a Hamász propagandaceremóniája után
A szabadulók úgynevezett „szabadon bocsátási bizonyítványt” mutattak fel a kameráknak.
A harcok után is életveszélyes Gázában élni – a fel nem robbant bombák miatt több ezer baleset és tragédia várható.
A Handicap International arra figyelmeztet, hogy a Gázai övezet romjai alatt megbúvó, fel nem robbant több tízezer lőszer a jövőben több ezer ember életét veszélyeztetheti – mondta a civilszervezet egyik szakértője az AFP francia hírügynökségnek.
A 2023. október 7-i Hamász-támadás után kirobbant háború tizenöt hónapja alatt „elképesztő” mennyiségű robbanószer hullott a palesztin területre – állítja Simon Elmont, a szervezet aknamentesítési szakértője az Maszol szerint.
Mivel a hagyományos robbanóeszközök 9-13 százaléka nem aktiválódik, bombák és rakéták tízezrei heverhetnek a romok között, bármikor robbanásveszélyt okozva”
– figyelmeztetett a szakértő.
Ezt is ajánljuk a témában
A szabadulók úgynevezett „szabadon bocsátási bizonyítványt” mutattak fel a kameráknak.
Elmont arra számít, hogy több száz, de akár ezer baleset is bekövetkezhet, amikor a tűzszünet után az északi és középső területekre visszatérő palesztinok a romok alatt keresik holmijaikat vagy megpróbálják újjáépíteni otthonaikat.
A helyzet különösen kritikus, mert a fel nem robbant lőszerek eltávolítása szinte lehetetlen anélkül, hogy a lakosságot evakuálnák – ez azonban jelenleg megoldhatatlan, hiszen a határok zárva vannak, és nincs hova menniük.
Az október 7-i Hamász-támadás során 1210 ember vesztette életét, többségük civil, míg a terrorszervezet 251 izraelit hurcolt túszként a Gázai övezetbe.
Az ezt követő izraeli katonai műveletek során a Hamász egészségügyi minisztériuma szerint legalább 47 583 ember halt meg a Gázai övezetben, bár Izrael kétségbe vonja ezt az adatot. A támadások humanitárius katasztrófát idéztek elő a palesztin területeken.
Ezt is ajánljuk a témában
Új világrend vagy globális káosz: példátlanul sok konfliktus zajlik a világban. Akár Magyarországra is hatással lehetnek.
Nyitókép: Mohammed Al Wafi / AFP