Titkosszolgálati kapcsolatok, amerikai képzések – így működik a külföldről finanszírozott Direkt36
Szánthó Miklós: A Direkt36 egy Soros+USAID szerelemprojekt.
A Meta mostani lépése akár egy új fejezet kezdetét is jelentheti – derül ki a Faktum tényellenőrző portál elemzése alapján.
A közösségi médiáról – azon belül is a Facebook és Instagram felületeit üzemeltető Metáról – az utóbbi években lépten-nyomon azt hallhattuk, hogy mindent megtesznek a félretájékoztatás, az álhírek és a manipuláció terjedésének megállításáért. Nem meglepő tehát, hogy Mark Zuckerberg bejelentése, miszerint megszünteti a tényellenőrök (fact-checkerek) alkalmazását a cégénél, komoly vihart kavart – írja a Faktum tényellenőrző portál.
Olaj volt a tűzre, hogy az eddigi rendszert egy ún. „community notes” modellel akarja kiváltani, ami nagyon hasonlít az Elon Musk X-én működő, baloldali körökből hevesen kritizált metódusra. (Ennek lényege, hogy a felhasználóknak van lehetősége a problémás tartalom megjelölésére külsős, dedikált tényellenőrök helyett.) Egyesek szerint ezzel Zuckerberg – politikai törleszkedésből – szabad utat engedett a gyűlöletbeszédnek, teljesen megmérgezve a közéleti diskurzust. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű – írja a Faktum.
Végül arra a megállapításra jutott a Faktum, hogy a tényellenőrzés „nem halott”, de új megközelítésekre szorul:
a mesterséges intelligencia, a közösségi ellenőrzés és a felhasználók oktatása együtt kínálhat valamiféle megoldást.
Az, hogy e három elem milyen arányban és milyen gyakorlati formában kapcsolódik majd össze, a következő évek egyik legizgalmasabb kérdése lehet a digitális médiában. A tét nemcsak a közösségi platformok hitelessége, hanem a teljes digitális nyilvánosság információs minősége is.
A Meta mostani lépése akár egy új fejezet kezdetét is jelentheti ebben a történetben, ahol a tényellenőrzés fogalma átalakul,
és a társadalom – beleértve a felhasználókat, a fejlesztőket, valamint a politikai és szakmai döntéshozókat – közösen alakítja ki azt a keretrendszert, amelyben a közösségi média és az igazság viszonya a jövőben megfogalmazódik.
A Faktum teljes elemzését ide kattintva olvashatja el.
Nyitókép: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP