Kifakadt a cseh elnök: „Ukrajna veresége Csehország veresége is lenne”

2025. február 23. 17:29

Petr Pavel cseh államfő szerint egyértelmű, hogy ki az agresszor, ki az, aki megsértette a nemzetközi jogot, és ki az áldozat, akinek az oldalára kell állni.

2025. február 23. 17:29

Ukrajna veresége egyben Csehország veresége is lenne, ezért az ukrajnai háborúban továbbra is határozottan ki kell tartani Ukrajna mellett – jelentette ki Petr Pavel cseh államfő vasárnap az Ukrajna elleni orosz katonai támadás harmadik évfordulója alkalmával Prágában. Az Óvárosi téren több ezer ember részvételével megtartott tömegtüntetést, megemlékezést a csehországi civil szervezetek kezdeményezték.

Egyértelmű, hogy ki az agresszor, ki az, aki megsértette a nemzetközi jogot, és ki az áldozat, akinek az oldalára kell állnunk”

– szögezte le Petr Pavel. Petr Pavel úgy vélte, hogy az Ukrajnával kapcsolatos, egymásnak ellentmondó kijelentések egyik értelmezése, lehet ugyan pragmatikus, de ez nem jelentheti a Nyugat értékeiről való lemondást. Hangsúlyozta: stratégiai érdek, hogy a demokratikus világ ne hátráljon meg Oroszország előtt, Európának és Ukrajnának egyaránt ott kell lennie a konfliktus lezárásáról, a békéről folytatandó tárgyalásokon.

„Ha Európa nagyobb szerepet kíván játszani a béketárgyalásokon, akkor kezdeményezőbben, határozottabban kell fellépnie” – hangsúlyozta a cseh vezető. Ismételten kijelentette, hogy a béketárgyalások miatt nem szabad megszakítani Ukrajna támogatását. Rámutatott: a mostani nemzetközi helyzet nagyban hasonlít ahhoz a helyzethez, amely Európában uralkodott 1938 nyarán, s amely a müncheni egyezményhez vezetett, amelyen a nagyhatalmak felosztották a korabeli Csehszlovákiát.

Petr Pavel szerint nyilvánvaló, hogy úgy az egykori csehszlovák, mint a mostani ukrán nemzetiségi politikában is „történtek hibák”, de ezzel megindokolni egy katonai támadást a másik ország ellen elfogadhatatlan. Petr Pavel szerint az ukrajnai oroszok a háború kirobbanása előtt hasonló módon radikalizálódtak, mint egykoron a szudétanémetek Csehországban. Természetes és érthető, hogy a közrend fenntartása érdekében az államhatalom mindkét esetben fellépett a radikalizálódás ellen. Ennek ellenére a nagyhatalmak akkor ezzel indokolták, hogy Csehország szudétanémetek lakta vidékeit a náci Németországhoz csatolták. Nem szabad megengedni, hogy még egyszer megismétlődjék az, hogy az „agresszor ajándékot kap” – zárta beszédét a cseh államfő.

(MTI)

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Genya SAVILOV / AFP

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fater0921
2025. február 23. 20:42
Pável, Pável ugyanolyan sötét vagy mint a zselé. Apátok inkább kisszéket csinált volna helyettetek, arra le tudtak volna ülni öreg napjaikban.
Öreg Palóc
2025. február 23. 19:57
Ha így érzitek, akkor legyen így !! Mocskos csehek meg is érdemelnétek egy készletkisöprést. A románok Erdélyt lopták el tőlünk, a csehek meg a Felvidéket. Remélem vagy 3 millió ukrán beköltözik Csehországba és majd megtudjátok nektek "mi a jó".
kukasmacska
2025. február 23. 19:46
"az egykori csehszlovák, mint a mostani ukrán nemzetiségi politikában is „történtek hibák”," És a hibáknak következményei vannak. "a mostani nemzetközi helyzet nagyban hasonlít ahhoz a helyzethez, amely Európában uralkodott 1938 nyarán" Megint ez az erőltetett faszság. "Ha Európa nagyobb szerepet kíván játszani a béketárgyalásokon, akkor kezdeményezőbben, határozottabban kell fellépnie" Akkor nem hülye fejőstehénként kéne viselkedni, hanem tényezőként.
NeMá
2025. február 23. 19:38
A tiéd volt a felelősség Pável, a te vereséged!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!