Itt van Amerika üzenete a világnak: Trumpék megmondták, mi az új irány

2025. február 14. 14:42

Az ukrajnai háborúról, Európa feladatairól, a Kínával szembeni fellépésről és Amerika új prioritásairól beszélt Pete Hegseth, Trump elnök védelmi minisztere.

2025. február 14. 14:42

Tömör beszédben vázolta fel Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter Brüsszelben, hogy mi az újonnan megalakult Trump-kormányzat álláspontja és üzenete az ukrajnai háborúról. 

Hegseth világossá tette az amerikai szempontokat és határozottan üzent mind Európának, mind Kínának és az oroszoknak a jövőt illetően.

A beszéd magyarul:

„Nagyra értékelem a lehetőséget, hogy megoszthatom Trump elnök ukrajnai háborúval kapcsolatos nézeteit.

Kritikus pillanatban vagyunk. A háború harmadik évfordulójához közeledve az üzenetünk egyértelmű: a vérontásnak véget kell vetni. És ennek a háborúnak véget kell vetni.

Trump elnök világosan megmondta az amerikai népnek – és az önök számos vezetőjének -, hogy a harcok leállítása és a tartós béke elérése a legfontosabb prioritás.

Ezt a háborút Trump elnök diplomáciai úton kívánja lezárni, és mind Oroszországot, mind Ukrajnát a tárgyalóasztalhoz kívánja ültetni.

 Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma pedig segíteni fog ennek a célnak az elérésében.

Ezt a pusztító háborút csak úgy tudjuk befejezni – és tartós békét teremteni –, ha a szövetségesek erejét a harctér realista értékelésével vetjük össze.

Önökhöz hasonlóan mi is szuverén és virágzó Ukrajnát akarunk. De azzal kell kezdenünk, hogy felismerjük: az Ukrajna 2014 előtti határaihoz való visszatérés irreális célkitűzés.  

Ennek az illuzórikus célnak az üldözése csak meghosszabbítja a háborút és még több szenvedést okoz.  

Egy tartós békének Ukrajna számára szilárd biztonsági garanciákat kell tartalmaznia, amelyek biztosítják, hogy a háború nem kezdődik újra.  

Ez nem lehet Minszk 3.0.

Mindezek mellett az Egyesült Államok nem hisz abban, hogy Ukrajna NATO-tagsága reális eredménye lenne egy tárgyalásos rendezésnek.

Ehelyett minden biztonsági garanciát az arra alkalmas es európai és nem európai csapatoknak kell támogatniuk.

Ha ezeket a csapatokat békefenntartóként valamikor Ukrajnába küldik, akkor egy NATO-n kívüli misszió részeként kell őket bevetni. És nem szabad a NATO 5. cikkelyének hatálya alá tartozniuk. A határvonalakk felett is erőteljes nemzetközi felügyeletet kell gyakorolni.

Hogy egyértelmű legyek: amerikai csapatokat nem fognak Ukrajnába telepíteni a biztonsági garanciák részeként.

A hatékony diplomácia és az orosz háborús gépezetet finanszírozó energiaárak leszorítása érdekében Trump elnök felszabadítja az amerikai energiatermelést, és más nemzeteket is erre ösztönöz. 

Az alacsonyabb energiaárak és az energiaszankciók hatékonyabb végrehajtása segíteni fog abban, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültessük.

Az európai biztonság megőrzése a NATO európai tagjai számára elengedhetetlenül fontos.Ennek részeként Európának kell biztosítania a jövőbeni fegyveres és nem fegyveres segélyek túlnyomó részét Ukrajnának.

A kontaktcsoport tagjainak meg kell ragadniuk a pillanatot.  

Ez a következőket jelenti: több lőszer és felszerelés adományozását. A komparatív előnyök kihasználását. A védelmi ipari bázisuk bővítését. És ami nagyon fontos: a polgárokkal való párbeszédet az Európát fenyegető veszélyről.

Ennek része az is, hogy őszintén beszéljenek az emberekkel arról, a fenyegetés csak úgy hárítható el, ha többet költenek a védelemre.

A 2% nem elég; Trump elnök 5%-ot követelt, és én egyetértek vele.

A saját biztonságod iránti elkötelezettség növelése előleget jelent a jövőre nézve. Egy előleg, ahogy Ön mondta, miniszter úr, a béke az erőn keresztül.

Azért is vagyunk ma itt, hogy közvetlenül és egyértelműen kifejezzük: a rideg stratégiai realitások megakadályozzák, hogy az Egyesült Államok elsősorban Európa biztonságára összpontosítson.

Az Egyesült Államok következményekkel járó fenyegetésekkel néz szembe. Saját határaink biztonságára kell összpontosítanunk – és ezt is tesszük.

Egyenrangú versenytársunk a kommunista Kína, 

akik képesek és szándékukban áll fenyegetni hazánkat és alapvető nemzeti érdekeinket az indo-csendes-óceáni térségben.

Az Egyesült Államok prioritásként kezeli a Kínával való háborútól való elrettentést a Csendes-óceánon, felismerve a szűkösség realitásait, és meghozva az erőforrásokkal kapcsolatos kompromisszumokat annak érdekében, hogy az elrettentés ne valljon kudarcot.

Az elrettentés mindannyiunk érdekében nem vallhat kudarcot.

Miközben az Egyesült Államok prioritásként kezeli ezeket a fenyegetéseket, az európai szövetségeseknek is elöl kell járniuk.

Együtt olyan munkamegosztást hozhatunk létre, amely maximalizálja komparatív előnyeinket Európában, illetve a Csendes-óceánon.

Védelmi miniszterként töltött első heteim során, Trump elnök vezetése alatt ígéretes jeleket láttunk arra vonatkozóan, hogy Európa látja ezt a fenyegetést, megérti, mit kell tenni és felnő a feladathoz.

Svédország például nemrég jelentette be az eddigi legnagyobb támogatási csomagját. Nagyra értékeljük, hogy 1,2 milliárd dollár értékű lőszert és más szükséges anyagokat ajánlottak fel.

Lengyelország már most is a GDP 5%-át költi védelemre, ami példaértékű a kontinens számára.

És 14 ország vesz rész a képességkoalíciókban. Ezek a csoportok nagyszerű munkát végeznek annak érdekében, hogy nyolc kulcsfontosságú területen összehangolják Európa fegyveres segítséget nyújtó hozzájárulásait.

Ezek az első lépések. De többet kell még tenni.  

Arra kérjük az önök országait, hogy tegyenek lépéseket a vállalt kötelezettségek teljesítése érdekében.  

Felszólítjuk országaikat és polgáraikat, hogy duplázzák meg a munkát, és ne csak Ukrajna azonnali biztonsági szükségletei, hanem Európa hosszú távú védelmi és elrettentési céljai mellett is kötelezzék el magukat.

Transzatlanti szövetségünk évtizedek óta fennáll. És teljes mértékben arra számítunk, hogy a következő nemzedékekben is fenn fog maradni. De ez nem fog magától megtörténni.  

Ehhez az kell, hogy európai szövetségeseink lépjenek a színtérre, és magukénak érezzék a kontinens hagyományos biztonságának megteremtését.  

Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a NATO szövetsége és az Európával fennálló védelmi partnerség mellett. Pont.  

De az Egyesült Államok nem tűri tovább az olyan kiegyensúlyozatlan kapcsolatot, amely a függőségre ösztönöz. Kapcsolatunk inkább azt helyezi előtérbe, hogy 

Európát felhatalmazzuk arra: saját maga vállaljon felelősséget saját biztonságáért.

A jövőben az őszinteség lesz a politikánk – de csak a szolidaritás szellemében.  

Trump elnök úr várakozással tekint a közös munka, a barátok közötti őszinte vita folytatása és az erőn keresztüli béke elérése elé – közösen.

Köszönöm.

 

Nyitóképen: Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter (fotó: ROBERTO SCHMIDT / AFP)

 

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ördöngös pepecselés
2025. február 14. 20:26
ha Európa nem tér magához akkor versenyt fog futni Ukrajnával, szopásban.
zsocc44
2025. február 14. 19:01
Világos! Az EU vásároljon 2,5x több fegyvert az USA-tól, minden energia hordozót is onnan vegyen. Igazán kedves belépő…
falcatus-2
2025. február 14. 17:08
"Együtt olyan munkamegosztást hozhatunk létre, amely maximalizálja komparatív előnyeinket Európában, illetve a Csendes-óceánon..." Kissinger-Brzezinsky duó szája a füléig ér a túlvilágon. Azért nem ártott volna, ha a záró konklúzió is eljutott volna az agyáig. "Amerika globális hatalmának fennmaradására irányuló minden geostratégia kudarcot vallhat akkor, ha nem élvezi a "hátország" támogatását. És ez annál is fontosabb, mert az amerikai közvéleményben mindmáig él az elkülönülési politika és a szűklátókörűség szelleme. Az amerikai polgár csak akkor hajlandó vérét - és pénzét - ködös, idegen célokra áldozni, ha szabadságát közvetlen veszély fenyegeti. A "gonosz birodalmának" eltűnése, na meg a vietnami háború gyászos emléke pedig nem kedvez a költséges birodalmi beavatkozásoknak "
Treeoflife
2025. február 14. 17:04
"Ezt a háborút Trump elnök diplomáciai úton kívánja lezárni, és mind Oroszországot, mind Ukrajnát a tárgyalóasztalhoz kívánja ültetni." Ez az üzenet tartalmát és célját illetően sokszor hangzott már el, amit eddig minden libsi EU-s politikus elengedett a füle mellett. Ezt hallhatták volna Orbán Viktortól, ha képesek lettek volna megérteni. Vagyis Zelenszkijt tájékoztatták a lehetőségeiről, az EU pedig megkapta a saját selyem zsinórját, amit akár fel is használhat, vagy tudomásul veszi a javasolt irányt. Ez első hallásra nem is olyan rossz, tulajdonképpen ennyire egyértelműen úgysem hozták még tudomására az EU-s vízfejnek, hogy milyen is a vazallus lét. Újra beigazolódott, hogy Orbán Viktornak igaza lett. Ez az EU-s csürhe letolt gatyával várta, hogy a "nagytesó" mennyire lesz hajlandó megkegyelmezni, de még mindig ott a kezében az úgynevezett "ukrán ostor", mintha semmi sem történt volna. Az lesz érdekes, az USA a britekkel mit kezd? Nekik még nem mondták, hogy a NATO tagság napolva.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!