Egyre többen jósolják a NATO végét

2025. február 17. 11:50

Egyes elemzések szerint a védelmi szövetség jövője egyre bizonytalanabb.

2025. február 17. 11:50

Egyre több elemzés és politikai nyilatkozat utal arra, hogy a NATO jövője bizonytalanabb, mint valaha. Donald Trump második elnöki ciklusában olyan politikát folytat, amely sokakat arra késztet, hogy a szövetség felbomlását vizionálják. 

A Politico szerint Trump azon törekvése, hogy véget vessen az ukrajnai háborúnak, valamint az a tény, hogy az Egyesült Államok potenciálisan visszalépne Európa biztonsági garanciájától, mély aggodalmat kelt az európai vezetők körében. 

A NATO alappillérét jelentő amerikai katonai jelenlét csökkentése komoly kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a szövetség hosszú távon képes-e fennmaradni.

John Bolton, az Egyesült Államok volt nemzetbiztonsági tanácsadója szerint Trump a NATO-ból való kilépés lehetőségére készíti elő a terepet. A UK Defence Journal beszámolója szerint Trump egyre magasabb védelmi kiadásokat követel az európai szövetségesektől, akár a GDP 5 százalékát is, ami a legtöbb tagállam számára teljesíthetetlen elvárás. 

Amennyiben ezek az országok nem képesek teljesíteni ezt a feltételt, Trump azt mondhatja, hogy a NATO „éppoly haszontalan, mint mindig is gondolta”, és így az USA elhagyhatja a szervezetet. 

Bolton szerint ennek következményei súlyosak lennének, mivel a NATO egyértelműen Amerika katonai erejére épül.

Trump legutóbbi nyilatkozataiban egyértelműen jelezte, hogy nyitott a NATO-ból való kilépésre. Az Associated Press szerint Trump nemcsak az Egyesült Államok katonai segítségének csökkentését fontolgatja Ukrajnának, hanem a NATO-tagságot is mérlegeli. 

Egy tévéinterjúban kijelentette, hogy ha az európai országok nem „fizetik ki a számlát”, akkor az USA nem marad a szövetségben.

Az amerikai elnök ezen retorikája a transzatlanti kapcsolatok teljes átrendeződését vetíti előre, különösen, ha az USA valóban csökkenti katonai jelenlétét Európában. Egy ilyen lépés az orosz agresszióval szembeni védekezést is jelentősen megnehezítené.

Az elmúlt években a NATO fontossága ismét előtérbe került az orosz-ukrán háború kapcsán, de Trump politikája újra felveti a szövetség jövőjének kérdését. 

Ahelyett, hogy megerősítené a transzatlanti kapcsolatokat, Trump elnöksége alatt a NATO-tagállamok inkább saját védelmi képességeik növelésére kényszerülhetnek. 

Ahogy Wolfgang Ischinger, volt német diplomata is fogalmazott: „Lehet, hogy Európának tényleg szüksége volt erre a sokkra”, hogy önállóbb védelmi stratégiát dolgozzon ki. 

A kérdés most az, hogy az európai államok készen állnak-e erre, vagy valóban a NATO „alkonyát” éljük.

 

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Berkan Cetin / AFP

 

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tiszafa
2025. február 17. 15:25
Ez a NATO a mai világban olyan mint a kártyapartiban egy jó blöff. Nem tudja az ellenfél, mi a valós, így visszafogottabb. De én - ismerve a történelmünket, a valódit, nem a tanítottat - meg vagyok róla győződve, ha minket, és csak Magyarországot megtámadna valaki, rajtunk tevőlegesen senki se segítene. Senki nem küldene ide katonai erőt, hogy "megvédjenek" minket. Bármit is ír az 5-ös cikkely.
ördöngös pepecselés
2025. február 17. 14:20
nem is rossz elképzelés a jelenlegi NATO egy sóhivatal amely irányíthatatlan. Főleg, hogy olyan agyhalott tömbök lehetetlenítik el a működését mint a berlini, varsói, balti, vagy skandináv. Ezek csak dőzsölnek a biztonságban de egy gyufaszálat nem mozdítanak meg érte. Berlin, Brüsszel, Párizs megtámadhatatlan a tömb közepén, ezért pénzt se költ a biztonságra. Szerintem Trumpék rájöttek, hogy kétoldalú szerződéseket kell kötni az arra érdemesekkel, és bajban megvédik őket, mint Izraelt, Japánt, Koreát, Tajvant stb.. Csak arra kell ügyelni, hogy szigetszerűen válasszák ki a barátaikat és nagy tömbök ne formálódhassanak. Ez egyrészt ösztönzi a védelmi feladatok jó ellátását másrészt megszünteti azt a rózsaszín ködöt ami elborította Európát a második világháború után.
survivor
2025. február 17. 13:56
Egy VÉDELMI jellegű MH: páncélelhárító fegyverek, légvédelem, mobil tüzérség, védelemre.esetleg drónok. Nagy tartalékos erő (legalább 200 E ember) közepes hadsereg (100 E).
survivor
2025. február 17. 13:52 Szerkesztve
barni-a-hegyrol 5% ? RUS a saját GDP jének hány % át teszi bele a Krasznaja Armijába ? A katonaságra fordítandó pénz az ország GDP-jének 6 százalékát teszi ki 2024-ben-így az Euronews a ruszkikról...... Pont az uki háború lenne jó érv az EUkormányoknak a fegyverkezésre. Figyelem ! VSZ tagként 110 E-s haderőnk volt, kb. 6000 mozgó eszközzel. NATO tagként van ( ?) 35 E-s haderőnk. 65 repülő eszköz. 69 hk. 46 gyal .harcjármű mondjuk ezer szállító hjm. 36 db.csöves tüzérség (mobil+vontatott) A többi Aprajafalva... Mondjuk 1200 mozgó technika. Legyen 1500 az aprajával. Baszom kevés.... Ja ehhez SOROZÁS kell. mint a Baltikumban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!