A Fidesz a világon egyedülálló politikai tudással bír. Orbán nagypályás
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/PE5bq3SSJeCMBnNOj194R_MgTmfmANW3TY6LS_8Dpis/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzBmNmUxNGZkNDA3MTQ3Njc5MWI2MGJhODBhYTI2MDEz.jpg)
Menczer határátlépés volt, de G. Fodor Gábor szerint ez is lelki kérdés, meg kellett mutatni, hogy nem hagyjuk ezt a bunkó stílust.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/PE5bq3SSJeCMBnNOj194R_MgTmfmANW3TY6LS_8Dpis/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzBmNmUxNGZkNDA3MTQ3Njc5MWI2MGJhODBhYTI2MDEz.jpg)
Trump hatásáról beszélgettek az EP-képviselők, új korszak nyílik Európa népe előtt, a kérdés, hogy mit szól hozzá az uniós intézményrendszer.
Mario Nawfal, a kétmillió követővel rendelkező X-influenszer élő podcast-műsort tartott, ahol volt és jelenlegi EP-képviselők vitatták meg az európai jobboldal jelenlegi helyzetét.
Patryk Jaki, az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) társelnöke, a lengyel PiS alelnöke és EP-képviselője leszögezte: „számunkra, az igazi jobboldali mozgalmak számára Európában, évtizedek óta kihívást jelent, hogy milyen csatornákon keresztül kommunikáljunk a társadalommal”, miközben Amerikában mindkét oldalnak megvannak a maga médiaplatformjai.
Jaki arról is beszámolt, hogy a jobboldali hangokat a közösségi médiában elhallgattatják: az ő oldalait például a TikTokon és a Facebookon is blokkolták.
Stephen Nikola Bartulica, horvát EP-képviselő, az ECR elnökségi tagja hangsúlyozta: „ha nem hagyunk fel gyorsan a Zöld Megállapodással és ezekkel az őrült menekültügyi politikákkal, annak súlyos következményei lehetnek. Nem lehet egyszerűen minden bajban lévő embert befogadni a világ minden tájáról Európába.”
Szerinte ez a rendszer egyszerűen nem működik, és „újra kell gondolnunk az egészet”. Hozzátette, hogy
Trump hatására az emberek „kezdenek nagyban gondolkodni, és bátrabban fognak kiállni véleményük mellett.”
Később Jaki az európai versenyképességről is beszélt, és kifejtette: az elmúlt 15 évben az Unió gazdasági növekedése minimális volt, mert „csak fogyasztottunk, de nem termeltünk szinte semmit.”
László András, a Fidesz EP-képviselője kiemelte, hogy most, hogy a Facebook és a Google úgy tűnik, Trump mögé álltak, a jobboldal számára előnyös lehet a közösségi média:
Ezeket a csatákat országonként, egyenként kell megvívni, és el kell mondani az embereknek, hogy mi zajlik valójában – a közösségi média platformok ebben segíthetnek.”
„Mivel ezek a platformok mind az Egyesült Államokban működnek, ha az amerikai kormány elvárja tőlük, hogy betartsák a szólásszabadság alapelveit, az az európai MEGA-mozgalomnak (Make Europe Great Again) is segítséget jelenthet” – szögezte le László.
László András azt is hangsúlyozta, hogy a valódi változás eléréséhez először nemzeti szinten kell átvenni a kormányzást:
„Hogyan tehetjük Európát újra naggyá? Egyszerű a válasz: nemzeti választásokon keresztül – nincs más út. Minden országban meg kell változtatnunk a gondolkodásmódot.
Az EU intézményei azonban mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy ezek az új pártok – amelyek változást akarnak nemcsak európai, hanem nemzeti szinten is – ne kerülhessenek hatalomra és ne szerezhessenek valódi befolyást.”
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet