A történelem vizsgálata gyakran olyan, mintha egy magaslatra próbálnánk felkapaszkodni, hogy onnan áttekinthessük a múltat. Könnyen elhihetjük, hogy tiszta képet kapunk, de valójában a történelem inkább egy délibáb, mintsem egy merev és rögzített képkocka – véli a The Hungarian Conservative szerzője.
Különösen igaz ez a kelet-európai szocialista rendszerekre, amelyek még mindig formálják a régió emlékezetét.
A mai fiatal generáció már nem hordozza a múlt terhét: sem nosztalgiát, sem haragot nem érez irántuk.
Számukra a hidegháború története inkább távoli és különös érdekesség, mintsem átélt tapasztalat.
A történelem helyes értelmezése azonban nemcsak a mítoszok és félreértések megszilárdulásától függ, hanem attól is, hogy milyen nézőpontból tekintünk vissza. Ennek egyik legjobb példája Kelet-Németország rettegett belbiztonsági szerve, a Ministerium für Staatssicherheit – közismert nevén a Stasi –, amelyet éppen 75 éve, 1950. február 8-án alapítottak.
Míg minden szocialista titkosszolgálat a maga módján hírhedt volt, a Stasi az elnyomás mintapéldájává vált.
Az NDK ötvözte a bolsevik fanatizmust a német bürokratikus precizitással, és ezzel megalkotta a tökéletes megfigyelő államot.
A szervezet hosszú időn átívelő vezetője, Erich Mielke maga volt a Stasi megtestesítője. A gyanakvás és a kontroll iránti megszállottsága a rendszer egész működését áthatotta – olyannyira, hogy még irodájának és ebédlőasztalának pontos berendezését is szabályokba foglalta. A túlzott precizitás azonban nemcsak munkafegyelem volt, hanem a megfélemlítés eszköze is.