Üzent Trump embere: Ukrajna „beleszalad a körfűrészbe”, ha NATO-tagságra pályázik

2025. január 23. 21:57

Pontot tett a NATO-s álmok végére az elnöki különmegbízott.

2025. január 23. 21:57
Volodimir Zelenszkij

Hiába figyelmeztetett Mark Rutte NATO-főtitkár, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnöknek nem szabad vétójogot adni Ukrajna NATO-tagsága felett, Washingtonból gyorsan megérkezett a válasz. Richard Grenell, Donald Trump különleges küldetésekért felelős különmegbízottja a Világgazdasági Fórumnak küldött videóüzenetében jelezte: 

Ha a NATO-főtitkár arról beszél, hogy Ukrajnát fel kellene venni a NATO-ba, akkor bele fognak szaladni Amerikában egy nagy körfűrészbe”.

Grenell úgy fogalmazott: „az amerikai nép az, aki a védelemért fizet”, így aztán „nem lehet arra kérni az amerikai népet, hogy terjesszék ki a NATO ernyőjét, ha a jelenlegi tagok sem fizetik ki a rájuk eső részt – ideértve a hollandokat is, akiknek nagyobb részt kell vállalniuk.” „Nagyon frusztrálja az amerikaiakat, hogy az elmúlt néhány évben sokat beszéltünk több katonai költésről és több háborúról” – így Grenell.

„Képesnek kell lennünk arra, hogy elkerüljük a háborút, és ehhez a NATO-nak hihető fenyegetést kell jelentenie” – figyelmeztetett az elnöki különmegbízott, ezzel arra utalva, hogy a 2 százalékos GDP-arányos katonai költési célt a 32 NATO-tagállamból mindössze 23 teljesíti.

Richard Grenell világossá tette azt is, hogy az eddigi amerikai erőfeszítések a béketeremtés érdekében elégtelenek voltak.

„Vlagyimir Putyin és Joe Biden több mint három és fél éve nem beszéltek. Azt gondoljuk, hogy ez felháborító. Az amerikai nép azt gondolja, hogy ez felháborító”

– fogalmazott. „Nem fogjuk tudni megoldani a problémákat anélkül, hogy valóban beszélgetnénk” – tette hozzá.

A háború lezárásával kapcsolatban az elnöki különmegbízott elmondta: „három év után azt láttuk, hogy ez a háború egyre inkább a káosz felé sodródik”, Donald Trump pedig „szörnyű zűrzavart” örökölt. „Nincs sok jó választási lehetőség. De Trump elnök olyasvalaki, aki hiteles fenyegetést jelent, és már világossá tette, hogy mindkét oldalra nyomást fog gyakorolni annak érdekében, hogy ennek vége legyen.

Arra fókuszál, hogy véget vessen az öldöklésnek” – így Grenell.

A Grenell szavait idéző Telegraph felidézi: Ukrajna 2022 szeptemberében jelezte hivatalosan is csatlakozási szándékát, ám az USA szerint nem volt felkészülve a tagságra, illetve a szövetségben sem volt felvételüknek egyértelmű támogatottsága. 

Nyitókép: JIM WATSON / AFP

 

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
piramis-2
2025. január 24. 17:17
"Ukrajna „beleszalad a körfűrészbe”, ha NATO-tagságra pályázik" Jó reggelt kívánok! 2022 óta forog a körfűrész. Jó, nem 100%-on...
nagycsaba
2025. január 24. 08:58 Szerkesztve
vannak olvasni képtelen emberek ezért még egyszer leírom így talán megértik a biden kormány 200 milliárd dollárt vettel az adófizetők pénzéből és 90 százalékát adta az amerikai fegyver gyártóknak amit elküldtek az ukránoknak . Mondhatták volna a franciáknak is hogy itt van 100 milliárd dollár küldjetek fegyvert az ukránoknak ,nem hülyék Ezzel szemben Trump nem a saját amerikai emberektől veszi el az adóját hanem a nato-s országoktol ha csa egy százalékos nato tagdíj emelés 4,456 billió USD (2023. ez csak németország gdp-je és nézd meg az egy százalékát ami csak emelés és hol van a többi nato -s ország, hatalmas pénzt fog szakítani ez a különbség és amit az amerikaiaknak add meg a fegyvert gyártóknak úgy hogy nem eszkalál semmiféle háborút és nem kerül ember életekbe biztos nem ak-ákat fognak rendelni a ruszkiktól amit a nato ra kell fordítani
leonardodicarpaccio
2025. január 24. 08:17
"Marco Rubio amerikai külügyminiszter csütörtökön telefonbeszélgetést folytatott Radosław Sikorski lengyel külügyminiszterrel, megerősítve a lengyel-amerikai kapcsolatok fontosságát – jelentette az amerikai külügyminisztérium. A diplomácia vezetői többek között megvitatták a két ország közötti kapcsolatok elmélyítését, beleértve a katonai együttműködést is. "Rubio államtitkár megerősítette az Egyesült Államok és Lengyelország kapcsolatának fontosságát a transzatlanti béke és jólét megteremtésében. Sikorski külügyminiszterrel megvitatták a kapcsolatok elmélyítésének lehetőségeit a kölcsönös érdekek mentén, beleértve a védelmi együttműködést és az energiabiztonságot" - írta Tammy Bruce szóvivő. Sikorski volt az első európai külügyminiszter, akivel az új amerikai külügyminiszter beszélt, miután kedden elfoglalta posztját."
patriota-0
2025. január 24. 07:16
Üdítő hangok. Mintha kijózanodtak volna. És ehhez elég volt, hogy az amerikai elnök párszor beszéljen Orbán Viktorral!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!