Politico: Bajban Szerbia, a Mol viszont nyerő helyzetbe kerülhet

2025. január 12. 16:28

A Biden-kormányzat szankciókat vezetett be a balkáni ország energiacégének orosz tulajdonlása miatt, Azerbajdzsán pedig nem tud gázt szállítani.

2025. január 12. 16:28
null

Szerbia energiaellátása kettős nyomás alatt van: az Egyesült Államok szankciókkal sújtja a fő gáz- és olajtársaságát az orosz tulajdonlás miatt – a Naftna Industrija Srbije (NIS) vállalat a Gazprom és a Gazprom Neft többségi tulajdonában van –, Azerbajdzsán pedig azt állítja, nem tudja teljesíteni az ellátást – írja a Politico. „Ezek a legsúlyosabb szankciók, amelyek valaha is érintettek egy szerbiai vállalatot” – mondta Aleksandar Vučić szerb elnök pénteki sajtótájékoztatóján, és hozzátette, az orosz érdekeltségek teljes kivonulását kérik Szerbiától, még a 49 százalékos részesedés lehetőségét sem engedik meg, hanem a NIS-ből való teljes kiszállást követelik.

Szerbiát régóta bírálják amiatt, hogy 

a Gazprom Neft 50, a Gazprom pedig további 6,15 százalékos részesedést szerzett a nemzeti gáz- és olajszolgáltatóban, a szerb kormánynak csak 29,8 százalékos tulajdona van a vállalatban. 

De eddig mind az Egyesült Államok, mind az EU habozott lépni, óvakodott attól, hogy megterhelje a kapcsolatát Belgráddal.

Azerbajdzsán pedig vis maiorra hivatkozott, így Szerbia nem számíthat arra az 1,7 millió köbméter gázra, amely naponta érkezett az országba. Azerbajdzsán alternatív gázforrásként szolgál Délkelet-Európa nagy része, valamint Olaszország számára a Transz-Adria gázvezetéken keresztül, amelyet később a déli folyosóhoz nem tartozó más európai országokba is eljuttathatnak.

Vučić kijelentette, mindenáron megvédik Szerbia érdekeit, nem lesz hiány és nem lesz katasztrófa, s hangsúlyozta, az amerikai szankciókkal kapcsolatos fenyegetés nem kifejezetten Szerbiára irányul, hanem a leköszönő Biden-kormány lépése, hogy 

átfogó támadást intézzen Oroszország ellen, nemcsak az olaj- és gáztermelés, hanem az összes kapcsolódó vállalat ellen. 

Szerbiának március 12-ig kell lezárnia a végső pénzügyi ügyleteket a Gazprommal és a Gazprom Nefttel, valamint megváltoztatni a NIS tulajdonosi szerkezetét, aminek következtében a magyar MOL beszállhat az orosz részesedés megvásárlásába. Vučić bejelentette, hogy közvetlenül Vlagyimir Putyin orosz elnökkel fog beszélni a probléma megoldása érdekében.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitóképünk: Aleksandar Vučić, dpa Picture-Alliance via AFP

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
contractor-2
2025. január 12. 19:11
Vucic 1 órája jelentette be, hogy nem lesz gond az azeri gázzal. Csak technikai probléma volt a BP gázmezőn. www.index.hr/vijesti/clanak/vucic-nasa-braca-iz-azerbajdzana-upravo-su-me-obavijestila-da-nema-obustave-plina/2632094.aspx
viktor-a-kiraly
2025. január 12. 18:26
sír a fico sír a vucic sír a fideszbirka :D :D
nempolitizalok-0
2025. január 12. 17:49
Pont azt érte el a tetves libsi csürhe, ami nekünk a legjobb. Az oroszokat nyilván kivásároljuk. K-Európa gázelosztója pedig ITT van és nem mondjuk a románoknál. Elmehet a libsi az anyjába:))))
viktor-a-kiraly
2025. január 12. 17:36 Szerkesztve
sir a vucic sír vele a fideszbirka is :D
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!