„Tegyük újra kicsivé Oroszországot” feliratban bukkant fel, egyből kitiltották Budapesten a litván sportolót
Nem tetszett neki az, ahogy a szervezők az oroszokkal bántak.
A magyar biztonság szempontjából Szerbia a legfontosabb ország, ezért újabb magyar-szerb beruházásokról döntöttek többek között a kőolajszállítás, a gázszállítás, a villamosvezeték-építés területén.
Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala
A magyar kormányfő Aleksandar Vucic szerb elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón azt mondta: Magyarország energiaellátása az elmúlt évek fejleményei miatt egyre inkább Szerbián keresztül történik.
„Az ukrán-orosz háború elzárta a másik irányt, ezért Szerbia elsőrendű biztonsági lehetőséget és garanciát adó országgá vált Magyarország számára.
Nincs fontosabb ország Magyarország szempontjából, a magyar biztonság szempontjából ma, mint Szerbia”
– mondta.
Közölte: az ülésen áttekintették a beruházásaikat és újabbakat határoztak el, a kőolajszállítás, a gázszállítás, a villamos áramvezeték-építés, a földgázkereskedelem és a földgáztárolás kérdésében is. Jelezte: az év végétől működni fog a közös villamosenergia-tőzsde a két ország számára.
Megerősítették azt is, hogy 2026-ra végezni fognak a Budapest – Belgrád vasútvonallal, és megállapodtak abban, hogy a Röszke-Horgos autópálya-határátkelőhelyet, Európa legmodernebb, leggyorsabb és legkulturáltabb határátkelőjévé teszik egy hatalmas beruházással, amelyet közösen fognak végrehajtani – közölte.
Szerbia mindig Magyarország szövetségese lesz, ahogyan mi is tudjuk, hogy Magyarország mindig szövetségese lesz Szerbiának”
– jelentette ki Aleksandar Vucic szerb elnök a magyar-szerb stratégiai együttműködési tanács csütörtöki budapesti ülése után, Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel közösen adott sajtónyilatkozatában.
Kapcsolódó vélemény
Trump győzelmével várhatóan a nyugat-balkáni erővonalak is átalakulnak majd, ami Szerbia pozícióinak megerősödését jelentheti regionális értelemben.
A szerb államfő elmondta, a magyar-szerb kapcsolatok politikai és gazdasági szempontból, de az emberek közti kapcsolatok szempontjából is sokkal mélyebbek lettek az utóbbi években. A két ország eddigi 173 közös megállapodása mellé írtak most még hetet alá – közölte. Beszélt a két állam közti energetikai együttműködés továbbfejlesztésére vonatkozó tervekről, a Horgos-Röszke határátkelőhely tervezett bővítéséről, valamint a katonai együttműködés megerősítéséről is, megköszönte továbbá a magyar támogatást Szerbia uniós integrációjához. Aleksandar Vucic kiemelte annak fontosságát is, hogy a két országnak sikerült kimaradnia az orosz-ukrán háborúból. Ha nincs béke, akkor nincs gazdaság, fejlődés, haladás semmilyen társadalmi szférában – közölte.
(MTI)