Lélegzetét visszafogva figyel a világ: szabadulhatnak a túszok, de milyen áron?

2025. január 15. 11:47

Súlyos kritikákat kap az izraeli kormány, sokan a terror és az iszlamisták visszatérésétől félnek.

2025. január 15. 11:47
null
Veszprémy László Bernát
Veszprémy László Bernát

Izraeli tisztviselők hétfőn arról beszéltek, hogy a 2023. október 7-i hamászos terrortámadás során elrabolt, és azóta Gázában tartott túszok visszaadásáról szóló alkuról szóló tárgyalások „előrehaladott állapotban vannak” – jelentette akkor az izraeli sajtó.

Az izraeli tisztviselők szerint a tárgyalások előrehaladtak Dohában, mely tárgyalásokat Katar és Egyiptom közvetítésével folytatnak, a most kimenő amerikai adminisztráció segítségével. Eközben minden oldalról jelzik, hogy az alku egyelőre még nem végleges.

A hírek szerint az alku első lépése, hogy 33 túszt – főleg gyereket, nőket, időseket és betegeket – átadnak. Ez “hamászul” azt jelenti, hogy a túszok között halottak is lehetnek. Izrael úgy tudja, hogy a 33 túsz többsége életben lehet, de néhányan biztosan halottak, tehát a “túszok” itt effektíve holttesteket is jelenthetnek – írja a Times of Israel.

Az alku első feléért cserébe a BBC hírei szerint Izrael kienged ezer palesztin rabot, köztük 190 “elsőrangú” terroristát, akik életfogytiglani börtönbüntetésüket töltik. A hírek szerint viszont nem engednek ki senkit, akit az október 7-i támadásban való részvétel miatt csuktak le. Meg nem erősített sajtóértesülések szerint az első 33 túsz között öt izraeli katonalány is lehet, és minden egyes katonalányért magas rangú 50 palesztin foglyot fognak elengedni.

Ezt követően két héttel kezd Izrael majd tárgyalni az alku második feléről, ahol már férfiakat is szeretne megkapni.

 Ezen fázis során Izrael kivonul a nagyobb “lakossági központokból”, és a palesztinok egy része elkezdhet hazatérni otthonaiba. Továbbá Izrael nagy mennyiségű segélyt engedne be az övezetbe.

Izrael megtarthatná a Philadelphi Folyosó ellenőrzését, amelyet a zsidó állam szükségesnek tart ahhoz, hogy a Hamász ne erősödjön meg újra. Izrael viszont kivonulna a Netzarim Folyosóról, egy övezetről, mely Gáza központi területén át vezet. Itt korábban Izrael egyfajta rendszert próbált felállítani, hogy átkutathassák a palesztinokat. A tűzszünet alatt Izrael megengedné, hogy a gázaiak délről északra utazzanak, de csak gyalog, míg az autókat egy katari és egyiptomi biztonsági csapat világítaná át.

Az alku valószínűleg azért kerülhetett közel a véglegesítéshez, mert az Irán által vezetett “Ellenállás tengelye” megroppant az utóbbi időben: a Hamász és a libanoni Hezbollah súlyos veszteségeket szenvedett, a szíriai Asszád-rezsim pedig napok alatt megbukott. Nyilván az is segített, hogy Donald Trump, akit rövidesen beiktatnak, súlyos fenyegetéseket fogalmazott meg a Hamásszal szemben.

Tizenöt hónapnyi háború után még mindig alapvető problémának tűnik, hogy a Hamász nem akarja kiadni az összes túszt – élőket és holtakat – addig, amíg nem ér véget a háború,

Netanjahu pedig addig akarja folytatni a háborút, amíg az összes túsz ki nem szabadul.

Az izraeli telepes mozgalomhoz köthető kritikusok szerint a probléma, hogy Izrael megint kivonul olyan területekről, amelyeket súlyos katonai veszteségek árán sikerült csak elfoglalni, továbbá nem látnak megfelelő garanciákat arra, hogy a Hamász nem fogja visszaépíteni erejét, miután az Izraeli Véderő (IDF) távozik az adott területekről.

További probléma, hogy a biztonsági ellenőrzés egy részét katari és egyiptomi csapatokra bízná a kiszivárgott alku, akikben ezek a hozzászólók értelemszerűen kevéssé bíznak. Eközben a túszok rokonait képviselő szervezetek azért kritizálják a kormányt, mert félnek, hogy az nem fogja elfogadni az alkut.

Seth Frantzmann, a Jerusalem Post biztonságpolitikai elemzője a kiszivárgott alku-javaslat kapcsán arról írt, hogy szerinte Izraelnek meg kell szabadulnia két hibás paradigmától a túszhelyzetek kezelésében. Az első: 

nem szabad hagyni, hogy az ellenség túszokat ejtsen és azonnal alkufolyamat induljon,

ami előnyt ad nekik, és azt üzeni, hogy a túszejtés működik. A második: az alkuk teljes elutasítása sem megoldás, mert ezzel az állam cserbenhagyja polgárait és katonáit, és az ellenségnek engedi, hogy megtartsa a túszokat. Izraelnek aktívan meg kell akadályoznia a túszejtést, azonnal kiszabadítania foglyait erővel, és meg kell szüntetnie a Hamasz fenyegetését. A túszejtést nem szabad az élet normális részeként elfogadni.

***

Fotó: Wikimedia Commons

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
survivor
2025. január 15. 14:37 Szerkesztve
Nem kell beengedni segélyt IDF ellenőrzes kell. De a 2 M pálesz MIBŐL fog élni ? EU+ arabok tartják őket ? Víz+ áram honnan ?? Égi légi híd ?
Jack Reynor
2025. január 15. 14:25
"Lélegzetét visszafogva figyel a világ" bazdmeg
VeressZoltán
2025. január 15. 14:22
Ez. 13, 14-16. :"Ledöntöm a falat, amit bevakoltatok, egyenlővé teszem a földdel, és alapjai napvilágra kerülnek. Összeomlik, és ti ott pusztultok el alatta – akkor majd megtudjátok, hogy én vagyok az Úr. Nekiszabadítom haragomat a falnak, s azoknak, akik bevakolták, és azt mondom nektek: a fal nincs többé, sem azok, akik bevakolták, Izrael prófétái, akik Jeruzsálemről jövendölnek, és a béke látomását látják, noha nincs béke – mondja az Úr, az Isten."
2025. január 15. 13:36 Szerkesztve
Izrael elvesztette a háborút a Hamas-al. A Hamas harcosok soķkal gyorsabb ütemen keletkeznek, mint a zsidók meg tudják őket ölni. Nekik már nincs mit veszíteniük 55 koncentrációs táborlét után... Közben elindult zsidó kivándorlás. Már hírek szerint 1 millió zsidó hagyta el az országot. Nem ezt igérték nekik, hanem kényelmes életet. Vesztett helyzet, úgy látszik, hogy végtelen Rotschild pénz sem mindenható, hála istennek!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!