Téphetik a hajukat a liberálisok: egy tollvonással megváltozott a jól megszokott világuk (VIDEÓ)
Nem teketóriázott Donald Trump.
Az amerikai elnök egyik első lépésével radikálisan átalakítja országa globális egészségügyi szerepét.
Donald Trump január 20-án, második elnöki ciklusának kezdetén már első hivatali óráiban több jelentős rendeletet is aláírt, köztük azt, amelynek értelmében az Egyesült Államok
kilép az Egészségügyi Világszervezetből (WHO).
A döntést Trump azzal indokolta, hogy a WHO „rosszul kezelte a koronavírus-világjárványt”, nem vezette be a szükséges reformokat, és nem tudott független maradni bizonyos tagállamok politikai befolyásától.
A rendelet indoklásában kiemelték azt is, hogy a WHO továbbra is „igazságtalanul megterhelő befizetéseket” vár el az Egyesült Államoktól, miközben az amerikai népesség háromszorosával rendelkező Kína hozzájárulása a szervezet működéséhez 90 százalékkal kevesebb.
„Lehúz minket a WHO. Mindenki lehúzza az Egyesült Államokat, de ennek vége” – jelentette ki az elnök, aki a szervezet pénzügyi terheivel is érvelt, rámutatva, hogy az amerikai hozzájárulás aránytalanul magas a többi tagállaméhoz képest.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem teketóriázott Donald Trump.
A rendelet értelmében
az Egyesült Államok 12 hónapon belül teljesen kilép a WHO-ból, és azonnali hatállyal leállítja a szervezethez irányuló kormányzati befizetéseket és támogatásokat.
Emellett a WHO kötelékében dolgozó amerikai szakembereket is visszahívják és más feladatkörbe helyezik át.
A WHO szóvivője, Tarik Jasarevic csalódását fejezte ki a döntéssel kapcsolatban, és reményét fejezte ki, hogy az Egyesült Államok átgondolja lépését: „Reméljük, hogy az Egyesült Államok átgondolja a döntését, és nagyon reméljük, hogy a világ minden táján élő emberek érdekében is konstruktív párbeszéd alakul ki” − mondta.
A szervezet hangsúlyozta, hogy az amerikai támogatás kiemelkedően fontos volt eddig a globális egészségügyi erőfeszítésekben.
Trump döntése nem érte váratlanul a közvéleményt, hiszen már első elnöki ciklusa alatt, 2020-ban is elrendelte az ország kiléptetését a WHO-ból, arra hivatkozva, hogy a szervezet nem megfelelően kezelte a világjárványt.
Akkori kezdeményezését Joe Biden elnök 2021-ben visszavonta, így az Egyesült Államok továbbra is a WHO legnagyobb finanszírozója maradt.
A jelenlegi döntéssel Trump egyértelművé tette, hogy második ciklusában is következetesen végigviszi a korábban elindított változtatásokat.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem sokáig tétlenkedett beiktatása után az Egyesült Államok elnöke és több rendeletet is aláírt.
Mint beszámoltunk róla, Trump első elnöki napja szimbolikus lépésekkel is bővelkedett. Rendeletet hozott arról, hogy az amerikai útlevelekben csak két nem szerepelhet, és a halálbüntetések végrehajtásához szükséges méreginjekciók elérhetőségét biztosítani kell.
Emellett visszaadta az ország legmagasabb pontjának eredeti nevét, valamint szükségállapotot hirdetett a déli határon.
További jelentős intézkedése volt annak az 1500 embernek a kegyelme, akik részt vettek a 2021-es Capitolium ostromában. Ezek az intézkedések egyértelmű üzenetet küldtek:
Donald Trump második ciklusa radikális változásokkal és határozott politikai irányvonallal indul.
Ezt is ajánljuk a témában
A biztonságpolitikai szakértő hangsúlyozta, Donald Trump minden ígérete koncepcionálisan szemben áll a demokratákkal.
Nyitókép: Fabrice COFFRINI / AFP