„Tilos!” – az ukrán vezetés meghúzta a vörös vonalat, amit Orbán Viktor hónapokkal ezelőtt átlépett
Természetesen Vlagyimir Putyinról van szó.
Ártánd Borssal együtt mindig is Nagyvárad vonzáskörzetéhez tartozott, ám jött a trianoni békediktátum és a mesterséges határok. Románia schengeni csatlakozásával sok minden megváltozik, javarészt kedvezően, de azért még akadnak kérdőjelek az ott élők körében.
A magyarországi Ártánd és a romániai Bors nagyközség a szerencsésebb határátkelők közé tartozik: már az év első percében életbe lépő schengeni bővítés előtt sem volt jellemző a fél óránál hosszabb várakozás ezen a szakaszon (inkább Nagykereki felől, az M4-es autópálya irányából).
Természetellenes kettészakítottságnak vetett véget Románia schengeni csatlakozása. Mindkét település (vagyis Bors esetében igazából három falu) megtartotta magyar többségét az előző száz évben. Bors nagyarányú fejlődésen ment keresztül Nagyvárad közelségének köszönhetően, amelytől Ártánd mesterségesen el volt vágva – eddig.
„Ártándról Nagyvárad most tíz-tizenöt perc, az semmi. Aki ott dolgozik a zajban, nagyvárosban, hazajön ide a csendbe, nyugalomba, zöldbe, egy bűnözéstől mentes, biztonságos településre, ahol tud pihenni” – fogalmaz a falu polgármestere, Benkő Sándor lapunk megkeresésére. A község ötszáz fős lakossága az utóbbi időben jó egyharmadával bővült.