Drámai beismerés: elszabadult a pokol Nagy-Britanniában, az ország teljesen kiszolgáltatottá vált
Az új törvénymódosításban bízik a brit miniszterelnök.
Új prioritásokról esett szó Strasbourgban.
Az illegális migránsok több mint 90 százaléka embercsempészek révén érkezik az Európai Unióba, akik gyakran kapcsolatban állnak szervezett bűnözői csoportokkal is; szervezett bűnözés és a migránsok csempészete elleni küzdelem pedig az Európa Bizottság prioritásai között az első helyen áll – jelentette ki Magnus Brunner belügyekért és migrációért felelős uniós biztos szerdán Strasbourgban.
A szervezett bűnözés és a migránsok csempészete közötti kapcsolatról tartott uniós parlamenti vitában a biztos bejelentette, hogy
a szervezett bűnözés elleni küzdelem lényeges részét képezi majd az európai belső biztonsági stratégiának is, amelyet az Európai Bizottság hamarosan be kíván mutatni.
Mint mondta, a stratégia a szervezett bűnözés minden formájára kiterjed majd, beleértve a migránscsempészetet és az emberkereskedelmet is, és a bizottság fokozni fogja a fellépést a nagy kockázatot jelentő bűnszövetkezetek ellen.
„A szervezett bűnözés kulcsszerepet játszik az illegális migráció megkönnyítésében is, ezek a bűnszövetkezetek nagy pénzt keresnek az emberek kétségbeesésén, ezért kell megtörnünk az üzleti modelljüket” – hangsúlyozta.
Emlékeztetett, hogy 2023-ban az Európai Bizottság elindította a migránscsempészet elleni globális szövetséget, amelynek keretében az EU és tagállamai, a származási és tranzitországok, az ENSZ, az uniós ügynökségek, a nemzetközi és civil szervezetek működnek együtt.
A biztos elmondta, hogy a szövetség továbbvitele a csempészet elleni küzdelem érdekében új területeket, például harmadik országokkal való operatív partnerségeket foglal magában.
Ugyanakkor fontos – jegyezte meg – hogy a jogi keretek frissítésre szorulnak, mivel a csempészek módszerei folyamatosan változnak. Az Európai Bizottság ezért egy csempészetellenes jogalkotási csomagot indított, amely új jogszabályokat és irányítási struktúrát javasol.
Magnus Brunner szerint az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) erősítésére tett irányelvjavaslatok a bűnüldözési együttműködés javítását, és a migránscsempészet elleni központ megerősítését célozzák. A javasolt rendelet az információcserét és a hatóságok közötti együttműködést erősítené az Europol, az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) és az Európai Unió Büntető Igazságügyi Együttműködési Ügynöksége (Eurojust) között.
Emellett az irányelv megkönnyítené a jogellenes beutazás, átutazás és tartózkodás megelőzését és megkönnyítését, valamint segítene a migránscsempészetben részt vevő bűnözői csoportok felderítésében és büntetőeljárás alá vonásában – tette hozzá.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy jogosulatlan migrációs tevékenységekkel foglalkozó bűnözői csoportok azonosításához és lebuktatásához hatékonyabban kell fellépni, miközben biztosítani kell, hogy a humanitárius alapú segítségnyújtó szervezetek tevékenységét ne kriminalizálják.
László András fideszes EP-képviselő felszólalásában hangsúlyozta:
az európai emberek békét és biztonságot akarnak, nem magdeburgi karácsonyt vagy kölni szilvesztert”.
Kiemelte, hogy az Európai Néppárt a baloldallal szövetségben azonban a migránsok elosztását és az arra nemet mondó tagállamok megbüntetését sürgeti.
Véleménye szerint ennek a brüsszeli szövetségnek részese a Tisza Párt és a DK is.
(MTI)
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az új törvénymódosításban bízik a brit miniszterelnök.
Nyitóképünk illusztráció. Fotó: FREDERICK FLORIN / AFP