Elon Musk – ahogy az Egyesült Államokban mondják – „endorse-olta” az Alternatíva Németországért (AfD) pártot. Ezen a német politikai vezetés kiakadt, ami akár érthető is, de a magyarázata már fura volt. Közölte, hogy a németek transzatlanti érdekeivel ellentétes volna az AfD hatalomra kerülése – pedig a következő négy évben e transzatlanti érdekeket jelentős részben Elon Musk fogja megtestesíteni.
A leendő amerikai alelnök, J. D. Vance azt fejtegette a Newsweekben, hogy nem érti, miért kellene országának az etnikailag vegyes kelet-ukrajnai területekért háborúznia. Elon Musk Alice Weidel AfD-társelnökkel készült interjújában megjegyezte, hogy a háborúban Ukrajna a gyengébb fél, és nagyok a veszteségei. A The American Conservative című lap két cikkben kifejtette, hogy Ukrajnának mégiscsak a semlegesség lenne a reálisan elérhető legjobb opció, valamint hogy a háborúval kapcsolatos legtöbb nyugati érv téves, és valódi érdekeik itt csak az oroszoknak és az ukránoknak vannak.
Donald Trump valójában már a megválasztása óta elnökként cselekszik, a fordulat azonban a beiktatással válik hivatalossá.
Az elnök jóval felkészültebb, mint nyolc éve, és sokkal eltökéltebb.
Először is van egy ütőképes és megbízható csapata. Másrészt négy év múlva már nem indulhat újra, tehát bátrabban cselekedhet, és nyilván elnöki örökségét is építi. Az előző négy évben szorgalmasan készült a visszatérésre, mégpedig szürke eminenciás segéderők egész hadával, agytrösztökkel. A hírek szerint a beiktatása utáni napokban másfél száz kemény rendeletet fog aláírni. Várhatóan kitör a kultúrharc, a baloldal akciókba kezd, megindulnak a piszkos hatalmi és pozícióharcok, nemcsak a politikában, hanem a kultúrában, az egyetemi és a vállalati világban is. Ideológiai háború kezdődik, amiben Trump sokkal szisztematikusabb és eltökéltebb lesz, mint előző elnöksége idején. Öveket becsatolni!
A szerző a Mandiner főmunkatársa
Nyitókép: MTI/AP/Evan Vucci