A NATO-főtitkár egyértelműen fogalmazott: „Fel kell készülnünk a háborúra!”

2025. január 15. 10:42

Mark Rutte szerint át kell térni a háborús gondolkodásmódra.

2025. január 15. 10:42
null

Ideje áttérni a háborús gondolkodásmódra, ami azt jelenti, hogy további beruházások által még erősebbé kell tenni a szövetség védekező- és ellenállóképességét – jelentette ki a NATO-főtitkár Brüsszelben szerdán.

A NATO Katonai Bizottságának találkozója előtt Mark Rutte köszöntőjében hangsúlyozta: fokozni kell a védelmi beruházásokat, a katonai erők felkészültségét, amelyek elengedhetetlenek, de még midig nem elegendőek ahhoz, hogy a szövetség megbirkózzon a következő négy-öt évben rá váró veszélyekkel.

Ezt is ajánljuk a témában

 „A háború megelőzése érdekében fel kell készülnünk a háborúra” – fogalmazott.

Emlékeztetett: dúl Oroszország háborúja Ukrajna ellen, a szövetségesek elleni oroszok ellenséges fellépések, köztük a kibertámadások, merényletek, szabotázsakciók és egyéb fenyegetések felgyorsulnak.

Ezen destabilizációs kampányokkal Oroszország keményen dolgozik azon, hogy megpróbálja meggyengíteni demokráciáinkat és elrabolni szabadságunkat” – fogalmazott Rutte, majd arra figyelmeztetett, hogy Oroszország nincs egyedül, felsorakozik mögötte Kína, Észak-Korea és Irán.

Közölte továbbá: mindeközben több más veszély is fenyeget, melyek között a NATO-főtitkár a terrorizmust, a nukleáris fegyverek elterjedését, a dezinformációs kampányokat és az éghajlatváltozást sorolta.

 „Jövőbeli biztonságunk forog kockán” – fogalmazott Rutte, majd hozzátette: „továbbra is minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk, hogy megóvjuk a szövetségesek biztonságát”.

A NATO-főtitkár kijelentette: jobban kell támogatni Ukrajnát annak érdekében, hogy meg lehessen változtatni a háború menetét.

 „Mindannyian véget akarunk vetni a háborúnak, de mindenekelőtt azt akarjuk, hogy a béke tartós legyen” – fogalmazott. A biztonság csapatmunka, amelynek érdekében kéz a kézben kell dolgozniuk a partnereknek világszerte – tette hozzá beszédében a NATO-főtitkár.

Rob Bauer tengernagy, a NATO Katonai Bizottságának leköszönő elnöke azt mondta, a szövetség előtt álló feladatok jelentősek, de nem megoldhatatlanok.

 „Feladatunk a szövetség elrettentő és védelmi képességének erősítése, és Ukrajna támogatásának fenntartása Oroszország provokálatlan agressziójával szembeni ellenállásában” – fogalmazott.

A szabadságharc Ukrajna számára nem csak egy jelmondat, a szuverenitás Ukrajna számára nem elvont fogalom – mondta. Ukrajnának szüksége van a teljes támogatásra, és meg is érdemli azt. A támogatás pedig nem jótékonyság, hanem a szövetség politikai és katonai érdeke is – emelte ki.

Ezt is ajánljuk a témában

 „Meg kell mutatnunk a világnak, hogy a demokrácia győzhet és győzni fog, és hogy a demokráciáért érdemes küzdeni” – tette hozzá beszédében a NATO Katonai Bizottságának elnöke.

(MTI)

Nyitókép:REMKO DE WAAL / ANP MAG / ANP via AFP

Összesen 187 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nempolitizalok-0
2025. január 15. 13:28 Szerkesztve
Az oroszok leállítják olajs és gázzállító flottájukat, ami vagy ezehatszáz hajó, leállítják a vezetékes gázt, felrobbantják az európaiLNG fogadó dokkokat és szállító hajókat, megrongálják a tenger alatti áram és internet kábeleket, megsemmisítik a helyreállító hajókat és egy hét alatt hatalmas lázadások törnek ki nyugaton. A kínaiak megtámadják Tajvant és a Csendes óceáni USA , Japán és egyébflottát. Európának annyi, az oroszok simán túlélik. A legtöbb ország max. pár ezer katonát lenne képes küldeni, a NATO-nak meg kellene szállnia az összes hezitáló, ellenkező országot, beleértve Törökországot is, hogy haditechnikáját elvehesse. K-európa élén a románokkal az első orosz sikerek hatására átállnának, a NATO által megszállt országokban orosz és kínai támogatású partizánmozgalmak bontakoznának ki. Szóval ezek szerintem az első csapásban bíznak, mert a másodikra már nem lenne sem erő, sem akarat.
Szamóca bácsi
2025. január 15. 13:18
"Fel kell készülnünk a háborúra!" -- jó reggelt kívánok! mi a lóf@sz lenne a feladata egy katonai szövetségnek, mint hogy felkészülve tartja magát egy háborúra?? biztosan nem az inkluzivitás, egalitás, meg egyéb ideológiai baromságok!
analysator
2025. január 15. 13:16
Si vis pacem para bellum. Kb. 2.000 éve már tudták ezt a rómaiak. Nem lehetne valamivel modernebb érveket használni? Ha csak ennyi telik, valami egyszerűbb pozíció kellene ennek a komának. Mondhatnám azt is, hogy ha ilyenek kezében a világ sorsa, akkor nem nagy a baj, hanem óriási.
csapláros
2025. január 15. 13:15
Rutte demokráciája nem azonos Európa népeinek a demokráciájával, vagyis nem kár érte. Volt egy ígéretes állapot: Oroszország, mint europarlamenti megfigyelő, a Nyitott Égbolt keretében kölcsönös, NATO -orosz berepülések egymás területére a bizalomerősítés érdekében, bővülő gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok, nyugatiak az orosz vállalatok igazgató tanácsaiban, stb. erre USA nyomásra az Unió vezetői beleszartak a leveses tányérba, és most ennek a következményeit kell viselni az uniós tagállamoknak EGYMÁSSAL SZEMBEN, egymás illetve Ukrajna ELLEN. Orosz ellenséges fellépés? Orosz merénylet ? Orosz szabotázs ? Amikor erővel kell az oroszok nyakába varrni most is valami olyasmit, amit egy részeg kapitány gondatlansága okozott ? Nálunk meg nem volt szabotázs, amikor békeidőben az ukrán legázolta a Hableányt...Ukrajna támogatása - MAGUNK ELLEN. Meg a SOHA nem létezett ukrán szabadság illúziója, amellyel már régen megszűnt Ukrajna állami léte...Kac-kac.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!