Ugrásra készen várakozik Trump: bármikor képes lenne annektálni egy kontinensnyi országot
Nagy poént engedett meg magának a leendő amerikai elnök.
Az USA eddig sem volt jótékony kiscserkész, a jövőben meg még kevésbé lesz az.
„Trump és az 5% védelmi költségvetés...
Még Lengyelország és az USA sem költ annyit – 8 ország meg 2% alatt van. Ezt sem kell önmagában komolyan venni, de több szempontból lehet értelme.
Ha a NATO országok holnap 5%-ra emelnék egységesen a költségvetésüket, el sem tudnák költeni értelmesen – fizetésekre persze bármennyi elmehet, de hangsúlyozom, értelmesen, azaz fegyverre, infrastruktúrára, kiképzésre. Az más kérdés, ha háború van, de békeidőben egy ilyen döntés kivitelezhetetlen és elképzelhetetlen.
A NATO-ban ráadásul az USA csak egy ország, még akkor is, ha messze a legerősebb, nem kényszerítheti rá akaratát a többiekre.
Akkor ez értelmetlen? Valószínűleg van értelme – belpolitikai és külpolitikai is. Trump pontosan tudja, hogy a szavazótáborának mi tetszik – fizessenek az európaiak. Lehet egyben nyomást gyakorolni szövetségesekre, vegyenek több amerikai fegyvert.
Grönland ugyanez. Lehet rajta meglepődni, de a szavazótábort kell nézni és esetleges gazdasági, stratégiai érdekeket. Az európai reakció meg – nos, Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter úgy véli, »Nem kérdés, hogy az Európai Unió hagyná-e, hogy a világ más nemzetei megtámadják szuverén határait, bárkik is legyenek azok« »Mi egy erős kontinens vagyunk«
Nem, Európa nem erős, míg Amerika az, de nem kell tartani egy Grönlandi D-naptól. És így tovább, más stílus, más retorika, a végén meg megegyezések, akár az említett területen, akár máshol. Egy persze biztos: az USA eddig sem volt jótékony kiscserkész, a jövőben meg még kevésbé lesz az.”
***
Ezt is ajánljuk a témában
Nagy poént engedett meg magának a leendő amerikai elnök.
Nyitókép: ANGELA WEISS / AFP