Választott Franciaország: Le Penék nyertek
Lezajlott a francia nemzetgyűlési választások első fordulója.
Megosztottak a francia elnök emberei.
Nyitókép: Yara Nardi /AFP
Emmanuel Macron francia elnök legfelsőbb tisztviselői között mély megosztottság mutatkozik az előrehozott választások második fordulója előtt – írja az Euractiv.
A francia konzervatív jobboldal történelmi győzelmet aratott, a szavazatok 34 százalékát szerezve meg
a június 30-i rendkívüli törvényhozási választások első fordulójában, míg a baloldali koalíció, a „Front Populaire” a második helyen végzett (28,1%), és Macron centrista pártja a harmadik helyre szorult (20,3%).
Ezt is ajánljuk a témában
Lezajlott a francia nemzetgyűlési választások első fordulója.
„Célunk világos: megakadályozni, hogy a Nemzeti Tömörülés abszolút többséget szerezzen a Nemzetgyűlésben és az országot katasztrofális [politikai] programjával irányítsa. Egyetlen szavazat sem mehet a Nemzeti Tömörülésre” – mondta Franciaország miniszterelnöke, Gabriel Attal körülbelül két órával az első közvélemény-kutatási becslések közzététele után.
Az, hogy hogyan érjék ezt el, jelentős megosztottságot okoz az elnök pártján belül.
Macron centrista „Ensemble” koalíciójának kampánya egyszerre irányult mind a Nemzeti Tömörülés (RN), mind a szélsőbaloldali La France Insoumise (LFI) ellen.
Ezt keményen bírálták a baloldali politikai vezetők, akik azt állították, hogy a szélsőbal messze nem olyan veszélyes.
A közvélemény-kutatások közzététele után percekkel kiadott nyilatkozatában Macron azt mondta, itt az ideje a demokratikus és republikánus erők világos összefogásának, de
homályos maradt azzal kapcsolatban, hogy ez magában foglalja-e a szélsőbalt, ami antiszemita narratívát is terjeszt.
Attal végül pontosította az elnök álláspontját, megerősítve: azoknak az Ensemble-jelölteknek, akik a harmadik helyen végeztek a jobboldal és egy „Front Populaire” jelölt mögött, azonnal vissza kell lépniük a versenytől.
Ezt is ajánljuk a témában
Gabriel Attal nem finomkodott.
Nem mondta azonban, hogy ez magában foglalja-e a szélsőbal jelöltjeit.
Ez arra késztette Macron legközelebbi minisztereit és EP-képviselőit, hogy érthetőbb felvilágosítást kérjenek, utalva arra is, mivel a centristák súlyos vereséget szenvedtek, itt az ideje nyilvánosan megkérdőjelezni az elnök stratégiáját.
A cikk szerint Roland Lescure energiaügyi miniszter, illetv az EU nukleáris kérdésekkel foglalkozó politikusa felszólította minden kollégáját a [centrista koalícióból], hogy lépjenek vissza, ha harmadik helyen végeztek.
„A második fordulóban a Nemzeti Tömörüléssel szemben álló jelöltre kell szavazni, bárki is legyen az” – írta X-en Clément Beaune, korábbi közlekedési és EU-miniszter, Macron régi szövetségese.