Három szövetségese segítette ki a bajból Orbánt: újabb fordulat előtt áll az egész világ
Minden megváltozhat rövid időn belül.
Váratlant húzott a megválasztott amerikai elnök.
Fotó: REUTERS / Kevin Lamarque
Donald Trump meghívót küldött Hszi Csin-ping kínai elnöknek saját januári elnöki beiktatására. A húzás sokakat meglepett, hiszen Trump konzekvensen Kínát nevezi meg az Egyesült Államok fő ellenfelének és vetélytársának a globális színtéren. A meghívás viszont erős gesztus volt Trumptól Kína felé.
A CNN forrásai szerint viszont
Peking azt jelezte vissza, hogy Hszi elnök nem fog részt venni Trump beiktatásán.
Az amerikai híroldal szerint ha Trump el tudta volna csábítani Washingtonba Hszit, az hatalmas húzás lett volna tőle, hiszen a kínai elnök gyakorlatilag Trump és az amerikai hatalom felé tett volna egy tiszteletkört, ez viszont szembe ment volna Hszi víziójával Kínáról mint vezető globális hatalomról. Hszinek végig kellett volna hallgatnia Trump beszédét, bármiről fejti is ki nézeteit a hivatalba lépő amerikai elnök.
A CNN szerint ugyanakkor Trump meghívási gesztusa megmutatja, hogy a megválasztott elnöknek milyen önbizalma és ambíciója van a második ciklusa előtt. A portál úgy tudja, Trump számos más nemzetközi vezetőt is megkérdezett már arról, eljönnének-e a beiktatására.
A trumpi meghívás ugyanakkor nem cáfolja azt a tényt, hogy ő maga és leendő kormányzata „héja” lesz Kínával kapcsolatban: mind Marco Rubio majdani külügyminiszter, mind Mike Waltz leendő nemzetbiztonsági tanácsadó
Kínát tartja az Egyesült Államokkal szembeni legnagyobb fenyegetésnek
a gazdaságban, a világtengereken és az űrben is.
A két világhatalom között Tajvan, a tengeri flották és a Trump által tervezett durva amerikai védővámok kapcsán nem kevés konfliktus várható a következő években.