Eldőlt a francia kormány sorsa: megbukott a miniszterelnök
Alig három hónapot töltött hivatalban Michel Barnier, Macron elnök harmadik kormányfője ebben a ciklusban: bizalmatlansági indítvány lett a veszte.
Nincsen stabil kormányzás Európa két vezető országában.
Nyitókép: Emmanuel Macron francia elnök és Olaf Scholz német kancellár októberben.
Forrás: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP
***
Az, hogy összeomlott a berlini és a párizsi kormány is, már nem csupán a németek és a franciák baja, hanem egész Európáé – írta meg elemzésében a Euronews. Mindez nem meglepő, hiszen az Európai Unió gazdasági értelemben és egyébként is két legnagyobb és legbefolyásosabb országáról van szó.
A lap szerint a kormányok bukása, s az így kialakuló politikai vákuum hátráltatja azokat az erőfeszítéseket, amelyeket Európa növekvő hiányának és romló versenyképességének kezelésére igyekeztek meghozni.
A lap emlékeztet: miután a francia parlament bizalmatlanságot szavazott a miniszterelnöknek, Michel Barnier lett az ötödik köztársaság legrövidebb ideig hivatalban lévő kormányfője. Emmanuel Macron elnökre most nyomás nehezedik, hogy jelöljön ki egy új személyt – és még őt magát is lemondásra szólították fel. Az Euronews azt is hozzáfűzi: Barnier és a 2025-ös költségvetési terv, amibe – pontosabban a megszorításokba – belebukott, mutatja, mekkora bajban van a francia gazdaság, amely 6,2 százalékos GDP-arányos hiányával már most a legrosszabb költségvetéssel „büszkélkedhet” az eurozónában.
Ezt is ajánljuk a témában
Alig három hónapot töltött hivatalban Michel Barnier, Macron elnök harmadik kormányfője ebben a ciklusban: bizalmatlansági indítvány lett a veszte.
Emlékezetes, Barnier megszorításai erre kínáltak volna nagyon fájdalmas és persze kétes gyógyírt az új uniós fiskális szabályok adaptálásával.
Az, hogy ő megbukott, a problémát nem oldotta meg, azok utódjára várnak majd. S mivel jövő év közepéig nem lehetnek új választások, a francia nemzetgyűlés három tömbje közül egyik sem szerezhet többséget.
Mindezek mellett Németországban is megkondult a harang a Scholz-kabinet maradéka fölött, a német gazdaság jövőre a legrosszabbul teljesít majd: Németország jövőre 0,7 százalékos növekedést várhat az Európai Bizottság szerint a 2024-es visszaesés után.
A probléma természete egyébként hasonló volt, mint a franciáknál: nincs pénz.
Az európai gazdaság összképe így nem lesz szebb; eközben, írja a lap, egyre fagyosabbak a kapcsolatok a fő kereskedelmi partnerrel, Kínával; erre jött rá Donald Trump amerikai elnök kampányban tett ígérete, miszerint 10 százalékos vámot vet ki az európai árukra, ami további fejfájást fog okozni.
A kialakult politikai vákuum pedig azzal fenyeget, hogy hátráltatja az egyébként sem túl sikeres európai gazdaság felpörgetésére irányuló nagyobb erőfeszítéseket.
Ötletelésből persze nincs hiány, az elmúlt hónapokban Mario Draghi javaslatai és figyelmeztetése hatotta át a döntéshozók lépéseit, jelesül közös hitelfelvételt eurókötvényeken keresztül, tőkepiacok kiépítését vagy egy új páneurópai befektetési alapot, amely megfelel az Egyesült Államok hatalmas zöldtechnológiai támogatásainak. Csak egy a baj: az EU jelenleg szuverén nemzetállamokból áll, amelyeknek nincs kedvük közös lovat tartani.