Rájár a rúd Von der Leyenre – Orbán Viktort okolja érte!
Feszültség az EU élén, a magyar miniszterelnök miatt kerülhet padlóra a brüsszeli vezető.
Luxusfizetések és mellékjövedelmek: az EP-ben mindent lehet?
Egy frissen közzétett kutatás részletezi azon európai parlamenti képviselők tevékenységét, akik mezőgazdasági lobbicsoportoktól és az autóiparból származó bevételekre tesznek szert, miközben ugyanazon politikai területeken aktívak.
Az Európai Parlament 720 képviselőjének nagyjából harmada évente több mint 6,3 millió eurós mellékjövedelmet keres a képviselői fizetése mellett
– derült ki egy friss kutatásból.
Ezt is ajánljuk a témában
Feszültség az EU élén, a magyar miniszterelnök miatt kerülhet padlóra a brüsszeli vezető.
A Transparency International EU szerint
a képviselők olyan területeken dolgoznak mellékállásban, mint a mezőgazdasági lobbi, az autóipari tanácsadás és a nagy pénzügyi cégek, ami elmoshatja a határt a köz- és magánérdekek között.
A lista élén Gheorghe Piperea áll (Románia/Európai Konzervatívok és Reformerek), aki évente körülbelül 657 ezer eurót keres saját ügyvédi irodáján keresztül. Őt követi a rangsorban a francia orvos, Laurent Castillo, valamint az olasz Roberto Vannacci, akinek 2023-as politikai könyve, az „Il Mondo Al Contrario” váratlan, de jövedelmező sikert aratott.
Ezek a jövedelmek az EP-képviselők általános juttatásai fölött érkeznek: az alapfizetés 124 ezer euró évente, a kiadási juttatás 59 400 euró, az üléseken való részvételért járó pótlék pedig általában 52 800 eurót ér.
Az EP-képviselőknek megengedett a mellékállás, de ezeket a tevékenységeket nyilvánosan kell bejelenteniük a Qatargate néven elhíresült lobbibotrány utáni szabályszigorítás értelmében. A Transparency International azonban nem elsősorban a képviselők mellékjövedelmének nagyságát tartja aggályosnak, hanem azt, hogy ezek milyen mértékben befolyásolják a főállásukat.
A kutatás példaként említi Stefan Köhler (Németország/Európai Néppárt) és Christine Singer (Németország/Újítsuk meg Európát) eseteit,
akik több ezer eurót keresnek havonta a Bajor Gazdák Szövetségétől, amely regionális mezőgazdasági és erdészeti érdekeket képvisel – miközben mindketten az EP mezőgazdasági és környezetvédelmi bizottságának tagjai.
Filip Turek (Csehország/Hazafiak) szabadúszó tanácsadóként havi 10 ezer eurót keres az autóiparban, miközben rendszeresen hozzászól az ágazatot érintő kérdésekhez az EP plenáris ülésein.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Bár egyes képviselők azzal érvelnek, hogy fontos kapcsolatot tartani a „való világgal”, mások szerint ezek a tevékenységek nem ütköznek a képviselői feladataikkal.
Monika Hohlmeier (Németország/EPP), aki évente körülbelül 75 ezer eurót keres a BayWa multinacionális mezőgazdasági és energiaipari vállalatnál végzett munkájával, korábban azt mondta, hogy a képviselőknek nemcsak a „politikai elefántcsonttoronyban” kell aktívnak lenniük, hanem az üzleti életben és a társadalomban is.
Ugyanakkor Kergueno szerint az ilyen magyarázatok nem mindig meggyőzőek. Hangsúlyozta, hogy az EP-nek vagy egy külső szervnek proaktívan ellenőriznie kellene a bejelentéseket, és a szabályszegéseket szankciókkal kellene sújtani.
Nyitókép: HANS KLAUS TECHT / AFP