Leleplezte a német közmédia: az USA stikában felnevelt egy egész „független, objektív” nemzetközi oknyomozó hálózatot

2024. december 07. 10:02

A vádak súlyosak: a hálózat elhallgatja a nyilvánosság és a partnerei előtt, hogy milyen mértékben finanszírozza őket az amerikai kormány.

2024. december 07. 10:02

Az „Organized Crime and Corruption Reporting Project” (OCCRP) nemzetközi újságírói hálózat számos nagy leleplezésben vett részt az elmúlt évek során. Cikkeik mind korrupcióval és szervezett bűnözéssel kapcsolatos oknyomozások, amelyek a legmagasabb politikai körökhöz vezettek. Most azonban maga a szervezet vált egy aktuális vizsgálat célpontjává – írja a Norddeutscher Rundfunk, a szászországi közmédia.

Több nemzetközi médium – nevezetesen a francia „Mediapart”, az amerikai „Drop Site News” (DSN), az olasz „Il Fatto Quotidiano” és a görög „Reporters United” – arról számolt be, hogy az OCCRP főként az amerikai kormány pénzéből finanszírozza magát. 

A vizsgálat, amelyben az NDR újságírói is részt vettek, azt állítja, hogy 

a hálózat 2008-as alapítása óta legalább 47 millió amerikai dollárt kapott különböző amerikai hatóságoktól. 

Ezek a kifizetések, valamint az amerikai kormánnyal való szervezeti kapcsolatok megkérdőjelezik az OCCRP újságírói függetlenségét. A kutatás azonban nem talált bizonyítékot közvetlen befolyásolásra.

A „Mediapart” és a „DSN” vádjai súlyosak: az OCCRP elhallgatja a nyilvánosság és partnerei előtt, hogy milyen mértékben finanszírozza őket az amerikai kormány. 2014 és 2023 között az amerikai kormány az OCCRP összes kiadásának körülbelül 52%-át fedezte. Ezt az OCCRP éves pénzügyi auditjai és az amerikai hatóságok nyilvánosan elérhető dokumentumai támasztják alá.

Azonban az  OCCRP egy friss nyilatkozatában visszautasított minden befolyásolásra vonatkozó vádat. A „Mediapart” és a „DSN” szerint az OCCRP alapítását amerikai kormányzati tisztviselők ösztönözték.

Drew Sullivan, az OCCRP alapítója 2008-ban 1,7 millió dolláros indulótámogatást kapott az amerikai Külügyminisztérium Nemzetközi Kábítószer-ellenes és Bűnüldözési Hivatalától (INL).

Az amerikai kormány azóta is a szervezet egyik legnagyobb támogatója maradt. Az indulótámogatásból Sullivan újságírói egységeket hozott létre a volt Jugoszlávia utódállamaiban, és helyi oknyomozó újságírókat képzett ki. A cél az volt, hogy „újságírói munkával leleplezzék a korrupciót és a szervezett bűnözést”, valamint „támogassák a demokratikus struktúrákat”.

Ezt is ajánljuk a témában

Kapcsolódó vélemény

undefined

Gut Philipp

Die Weltwoche

Idézőjel

Abban a hitben élnek, hogy kiegyensúlyozottan tudósítanak.

Azóta az OCCRP világméretű hálózattá nőtte ki magát, saját állítása szerint több mint 150 újságíróval, akik 30 országban, minden kontinensen dolgoznak.

Az OCCRP is részesült európai országok – például Dánia, Nagy-Britannia és Franciaország – támogatásából. Az elmúlt 10 évben ezek összege összesen mintegy 15 millió dollár volt.

Nyitókép: illusztráció. Fotó: MTI/AP/Jacquelyn Martin

 

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ahapersze-3
2024. december 07. 15:42
És a messiás Trump alatt is bőven kapták a támogatást 🤭
nemecsek-3
2024. december 07. 15:02
"Leleplezte a német közmédia: az USA stikában felnevelt egy egész „független, objektív” nemzetközi oknyomozó hálózatot....." Ugye elérzékenyülni nem kötelező amikor a szervezet taktikai okból leleplez valamit saját magáról. Persze egy hülye újszülött újságírónak minden hoppá.
Pelso j.
2024. december 07. 14:34
Nálunk nem kell leleplezéssel bajlódni: a Mediaworks nyíltan teszi a dolgát, szolgálja a pártelitet.
Galerida
2024. december 07. 14:22
Ennek nagy része kidobott pénz, ha az ilyen skywalker, raszputyin és hasonló kategóriára költik. Erre a munkára csak szar nyersanyagot találnak, amit nem lehet lekvárrá transzformálni...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!