Mindenki megpróbálja Trumpot akadályozni – Nógrádi az orosz-ukrán békéről (VIDEÓ)
Donald Trump három szakértőjének is vannak tervei az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, a Hír TV Napi aktuális című műsorában pedig ezekről beszélt a szakértő.
Egyre több minden derül ki a leendő elnök és csapata javaslatairól.
Nyitókép: archív fotó Trump és Putyin korábbi találkozásáról (Brendan Smialowski / AFP)
Donald Trump tanácsadói egyre inkább arról beszélnek: Ukrajnának területeket kell feladnia, a NATO-csatlakozásról pedig le kell mondania – ez szükséges a háború befejezéséhez szerintük.
A januárban hivatalba lépő leendő elnök tanácsadói nyilvánosan és magánbeszélgetésekben is megvallják nézeteiket, ami az Euractiv szerint a fentiekben foglalható össze.
Trump tanácsadói a tárgyalóasztalhoz akarják ültetni Kijevet és Moszkvát, egyszerre két taktikával:
Kijevet a katonai segítség felfüggesztésével, Moszkvát pedig Ukrajna segítésének további fokozásával kényszerítenék asztalhoz,
ha vonakodnának a tárgyalások megkezdésétől.
Az Euractiv által megszólaltatott elemző szerint Putyinnak nem kell sietnie: Moszkva követelése az, hogy Ukrajna mondjon le a NATO-tagságról és négy tartományáról, amelyek jelenleg nincsenek is teljesen orosz megszállás alatt. Ezt azonban elutasítja Kijev.
Trump tanácsadói szerint valószínű, hogy Trump, Zelenszkij és Putyin hármasának kell majd leülnie tárgyalni a háborúból való kivezető útról.
Keith Kellogg, Trump kiválasztott Oroszország-Ukrajna tanácsadója szerint
a harcokat a jelenlegi frontvonalak mentén kellene berekeszteni,
és Ukrajnát a támogatás felfüggesztésével, Moszkvát Ukrajna támogatásának fokozásával kellene tárgyalóasztalhoz terelni, ha ellenkeznének. Ukrajna tovább amerikai biztonsági garanciákat kapna, például egy békekötés utáni további amerikai fegyverszállításokkal.
J.D. Vance, Trump megválasztott alelnökének is van terve Ukrajna kapcsán:
szerinte demilitarizált zónát kellene létrehozni a mostani frontvonalak mentén,
amit erődítésekkel kellene ellátni, hogy ne történjenek további orosz támadások. Ukrajna NATO-tagságát viszont elvetné Vance.
Richard Grenell, Trump korábbi németországi nagykövete szerint Kelet-Ukrajnában autonóm zónákat kellene létrehozni. Arról is beszélt: Ukrajna NATO-tagsága nem érdeke Amerikának.
Donald Trump szóvivője, Karoline Leavitt hangsúlyozza: Trump mindent megtesz majd,
hogy helyreállítsa a békét, visszaerősítse Amerikát és a világban képviselt elrettentő erejét.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov azt közölte: nem kommentálhatnak egyedi kijelentéseket anélkül, hogy egy teljes tervet lássanak.