A bukott szír elnök már menedékjogot is kapott Oroszországban.
Nyitókép: Valery SHARIFULIN / AFP
Iszlamista lázadók vasárnap bejelentették, hogy gyors offenzíva során elfoglalták Damaszkuszt, ezzel véget vetve Bassár el-Aszad öt évtizedes Baath-uralmának Szíriában – írta meg a The Moscow Times. Az események hatására Aszad elhagyta az országot.
Oroszország, amely 2015-ben beavatkozott a szíriai polgárháborúba Aszad oldalán, egyelőre óvatosan reagált a történtekre.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nem kommentálta a helyzetet, a külügyminisztérium pedig arra szólított fel minden felet, hogy tartózkodjanak az erőszaktól és politikai úton rendezzék a kérdéseket.
A külügyminisztérium közleménye szerint Aszad a konfliktus résztvevőivel folytatott tárgyalások eredményeként döntött a lemondás és az ország elhagyása mellett, elősegítve a hatalom békés átadását.
Hangsúlyozták, hogy Moszkva nem vett részt ezekben a tárgyalásokban, de kapcsolatban áll minden szíriai ellenzéki csoporttal. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint Oroszország álláspontját a külügyminisztérium nyilatkozata tükrözi, míg a szíriai orosz nagykövetség arról számolt be, hogy a munkatársai biztonságban vannak.
Konstantin Koszacsov szenátor, az orosz parlament külügyi bizottságának elnöke kijelentette, hogy Oroszország elsődleges feladata állampolgárai, diplomatái és katonai személyzete biztonságának szavatolása Szíriában. Kiemelte, hogy bár
Oroszország továbbra is kész támogatást nyújtani a szíriai népnek, a segítségnyújtás nem fog kiterjedni egy újabb polgárháború feltételeire.
Tartusz és Hmeimim stratégiai jelentőségű orosz katonai létesítmények továbbra is megerősített harci készültségben vannak.
Kapcsolódó vélemény
Ez már Trump és Putyin biznisze.
Oroszország szombaton Katarban tárgyalásokat folytatott Iránnal és Törökországgal, hogy megakadályozzák Szíria további káoszba süllyedését az offenzíva után. Szergej Lavrov külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Szíria nem kerülhet egy „terrorista szervezet” kezébe, utalva a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) iszlamista csoportra, amely a támadások élén áll. Bár a HTS az utóbbi években próbálta enyhíteni radikális imázsát, továbbra is „terrorizmus támogatásával” vádolják őket a nyugati kormányok.