Teljesen átalakult Európa: Orbán, Macron és Meloni is egy célt szeretne elérni
A Bloomberg szerint a legjobb helyzetben a magyar miniszterelnök van.
Kormányfője megbuktatása után nehéz helyzetben van a francia elnök.
Fotó: Louise Delmotte / POOL / AFP
Beszédet intéz a francia néphez Emmanuel Macron elnök azután, hogy csütörtök este immár harmadik kormánya is megbukott két év alatt. Michel Barnier kormányfő megbuktatása új politikai válságot okozott az országban.
Barnier alig három hónapot töltött hivatalában,
de az ellenzéki jobboldal és a szintén ellenzéki baloldal által benyújtott bizalmatlansági indítványokról való szavazás nyomán távoznia kell hivatalából.
Emmanuel Macronnak most ismét el kell kezdenie a kormányfőkeresési játszmát, úgy, hogy az őt támogató pártoknak nincs többsége a francia nemzetgyűlésben.
Macron csütörtökön a francia parlament vezetőivel tárgyal a kialakult helyzetről, majd beszédet intéz a franciákhoz.
Az újabb politikai válságra akkor kerül sor, amikor Emmanuel Macron épp a világ vezetőit várja Párizsba,
a 2019-ben súlyos károkat szenvedett Notre-Dame katedrális újbóli megnyitására szombaton.
Ennél is nagyobb probléma, hogy Franciaországnak, az EU második legnagyobb gazdaságának nincs elfogadott 2025-ös költségvetése. Az ennek elfogadásához szükséges parlamenti többséget vagy a baloldal, vagy a jobboldal táborából kell megszerveznie.
Emellett pedig egy Franciaországban hagyományos sztrájkhullámra is számítani lehet, a közlekedési szektortól az oktatásig több területen is sztrájkkal fenyegetőznek a szakszervezetek.
Macron mindenesetre nem kíván lemondani,
nem tervez előrehozott elnökválasztásokat, ezeket a követeléseket „politikai fikciónak” tartja.
Érdekes fejlemény, hogy Marine Le Pen, a jobboldali ellenzéki Nemzeti Tömörülés elnöke újabban nem követeli Macron lemondását, inkább azt hangoztatja, hogy egy új kormányfőt támogatnának, ha egy „mindenkinek megfelelő” költségvetést tudna összerakni.