Orbán után Donald Trump se hagyná annyiban a Nemzetközi Büntetőbíróság túlkapását – kemény válaszra készülnek Washingtonban
A leendő elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának jelölt Mike Walz szerint a szervezet teljesen elveszítette a szavahihetőségét.
Az orosz elnök ellen továbbra is érvényben van a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsa.
Nyitókép: Mikhail Svetlov / Getty Images
Nem hívja meg Vlagyimir Putyin orosz elnököt a Dél-Afrikai Köztársaság – közölte a dél-afrikai elnök szóvivője. A döntés oka, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki az orosz államfő ellen – számolt be a Kyiv Independent alapján a Világgazdaság. A döntés hátterében az ICC által kiadott letartóztatási parancs áll, amely miatt Putyin korábban a BRICS 2023-as johannesburgi csúcstalálkozóját is kihagyta. Azóta a jogi helyzet változatlan maradt.
Ezt is ajánljuk a témában
A leendő elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának jelölt Mike Walz szerint a szervezet teljesen elveszítette a szavahihetőségét.
Semmilyen módon nem tudunk befolyást gyakorolni az ICC döntéseire”
– nyilatkozta Vincent Magwenya, a dél-afrikai elnök szóvivője a TASZSZ orosz hírügynökségnek.
Az ICC 2023 márciusában adott ki elfogatóparancsot Vlagyimir Putyin ellen háborús bűncselekmények gyanúja miatt, különösen az ukrán gyermekek erőszakos Oroszországba deportálásával kapcsolatban. Ennek következtében az ICC-tagállamok kötelesek letartóztatni az orosz elnököt, ha azok területére lép. Putyin az idei, brazíliai G20-csúcstalálkozón sem jelent meg személyesen, helyette Szergej Lavrov külügyminiszter képviselte Oroszországot.
Nem minden ország követi azonban az ICC döntéseit: az ICC-tag Mongólia például szeptemberben nem letartóztatással, hanem vörös szőnyeggel fogadta Vlagyimir Putyint.
Ezt is ajánljuk a témában
A Nemzetközi Büntetőbíróság tavaly márciusban adott ki először elfogatóparancsot egy európai vezető ellen, Putyin azonban valószínűleg nem fog bíróság elé kerülni.
A Nemzetközi Büntetőbíróság más állami vezetők ellen is hozott vitatott döntéseket. Pár héttel ezelőtt újabb elfogatóparancsokat adott ki, többek között Benjámín Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Gallant volt izraeli védelmi miniszter, és Mohammed Deif, a Hamász vezetője ellen a gázai háború során állítólagosan elkövetett háborús bűncselekmények miatt.
Ezeket az intézkedéseket több ország, köztük Magyarország és az Egyesült Államok is bírálta. Orbán Viktor magyar miniszterelnök nemcsak kijelentette, hogy Magyarország nem fogja végrehajtani az ICC döntéseit, hanem meghívta Netanjahut látogatásra, aki köszönetet mondott a támogatásért.
Ezt is ajánljuk a témában
A közlemény szerint megalapozott a gyanú, hogy személyesen felelős ukrán gyermekek jogellenes deportálásáért és átszállításáért Oroszországba.