Nagyon is indokolt a Fidesz új kommunikációs stratégiája Magyar Péterrel szemben!
Behódolás helyett nemzeti érdekérvényesítés. Pindroch Tamás írása.
Nem kellett volna bezárni az atomerőműveket a miniszterelnök szerint.
Nyitóképen: Ebba Busch energiaügyi miniszter (fotó: Ebba Busch FB)
Durván megugrottak az energiaárak Svédországban az év utolsó heteiben. A jobboldali kormány tagjai Németországra és az előző szocdem kormányra mutogatnak.
Az Euractiv szerint „sokkolóan” alakultak az energiaárak Svédország egyes régióiban az elmúlt időszakban, országon belül is hatalmas eltéréseket produkálva.
Malmőben egy 10 perces zuhanyzás most 31 svéd koronába (1100 forintba) kerül,
míg Svédország középső részén ez mindössze 6 forintnyi összeget jelent.
„Nehéz időknek nézünk elébe” – jelentette ki Ulf Kristersson svéd miniszterelnök, hozzátéve: „Ha nem csuktuk volna be az atomerőművek felét, nem lennének ilyen problémáink”. Kristersson arra utalt, hogy az előző svéd szocdem-zöld koalíció több nukleáris reaktort leállított, a zöld átállás jegyében.
Ebba Busch svéd energiaügyi miniszter egy másik felelőst is megtalált: Németországot.
„Dühös vagyok a németekre” – fogalmazott Busch,
aki szerint a németek ugyan olyan döntést hozhatnak magukra nézve, amilyet akarnak, de annak nagyon komoly következményei vannak. Busch a német atomerőművek leállítására utalt, ennek következtében ugyanis, ha Németországban éppen nincs elegendő szélből származó energia, akkor svéd elektromosságot exportálnak a pótlására, ezzel viszont Svédországban csökken az energia mennyisége, ami felveri az árakat.
Az összefüggések oka pedig az EU árampiaci mechanizmusa, ami a határokon átnyúlva „optimalizálja” az áramellátást, az európai egyensúlyra és nem az egyedi nemzeti érdekekre fókuszálva. A rendszert idén októberben vezették be Svédországban, és máris drámai hatással volt az ország energiaellátására.
A távoli Észak-Svédországban egyébként túltermelés van vízenergiából, de az országon belüli rendszer nem elegendő ahhoz, hogy azzal a kellő mértékben ellássák a déli, sűrűbben lakott régiókat,
akiknek energiáját pedig Németország „szívja el”.
Ebba Busch bejelentette: a svéd kormány új lépéseket tervez az energiaárak letörésére, ezzel segítve a háztartásokat és a vállalkozásokat. Sokan már azt várják a svéd kormánytól, hogy lépjen ki az EU energiaelosztási mechanizmusából, bár erre az Euractiv szerint nem sok esély mutatkozik.