Hány szír migránst lehetne hazaküldeni Európából? Mutatjuk!
Miközben a kormányok óvatosságra intenek, Európa-szerte egyre többen vetik fel, hogy itt az ideje az Aszad-rezsim elől elmenekült szíriaiaknak visszatérni az országukba.
Érzéketlen dolog lenne visszaküldeni őket Szíriába, aggódik a Politico, amely szerint már megint a „szélsőjobboldal” lát lehetőséget a helyzetben.
A szíriai bevándorlóknak az Aszad-rezsim bukása felett érzett örömét beárnyékolta, hogy szinte azonnal közéleti vita alakult ki a befogadó európai államokban a hazatelepülésükről.
A Politico megszólaltatott egy Berlinben élő szíriai férfit, aki amikor a harcok elérték szülővárosát, Homszt, azonnal vett egy repülőhegyet Szíriába. Oszama Szabszabi Jordánián keresztül utazott haza, hogy végre láthassa évekkel ezelőtt hátrahagyott feleségét és családját, megnézze a harcokban meghalt apja sírját. A 29 éves szír azt tervezi, hogy újjáépíti lerombolt családi házukat.
Az uniós lap szerint sok európai politikus éppen
ezt az életpályát szánná a legtöbb szíriai menekültnek – hogy a szíriai körülmények tisztulása után szépen hazamenjenek Európából.
Mint a cikk szerzője írja, az európai szélsőjobboldali, bevándorlásellenes erők most lehetőséget látnak arra, hogy a 2015-ös, 2016-os menekültáradattal Európába érkezett szíriaiakat hazapaterolják.
Ausztriában már tervezik, Németországban pedig a konzervatív ellenzék követeli, hogy a kormány dolgozzon ki tervet a szíriaiak hazaszállítására. Tavaszra pedig egy ilyen tematikájú nemzetközi konferencia összehívását tervezik.
Markus Söder Bajorország konzervatív miniszterelnöke egy podcastban azt mondta, hogy
ha Szíriában megszűnik a kisebbségek üldözése, akkor a menedékjog kiváltó oka is megszűnik,
és nem lesz jogalapja, hogy a szíriaiak menekültként Németországban maradjanak.
Mindössze egy nappal azután, hogy összeomlott Bassár el-Aszad uralma, számos uniós ország – Belgium, Németország, Görögország, Olaszország, Hollandia és az Egyesült Királyság – közölte, hogy leállítja a szíriai menedékkérelmek elbírálását.
Természetesen egészen más jogi helyzetben vannak azon szírek, akik már állampolgárságot kaptak a befogadó államban, nekik nincs mitől tartaniuk. A szíriai menedékeseknek azonban igen, hiszen ha rendeződik a helyzet anyaországukban, könnyen hazaküldhetik majd őket. A tartózkodási engedélyek lejárnak, a helyzetük bizonytalanná válhat.
A Politico szerint
zavar van a menekültek között, sokan csalódottak, mert európai jövőt terveztek maguknak.
Olaf Scholz német kancellár egy tévés műsorban arról beszélt, hogy még túl korai erről beszélni, a szíriai helyzet még nem tisztázott, ugyanakkor arról is szólt, hogy nagy eséllyel a bevándorlók egy rése saját elhatározásból akar majd hazatérni, mert részt akar venni hazája újjáépítésében.
Nancy Faeser, a szociáldemokrata német belügyminiszter a helyzet másik aspektusára hívta fel a figyelmet: ha a szíriaiak tömegesen térnének haza, annak súlyos következménye lenne a német munkaerőpiacra: például az egészségügyi szektorban a szíriai ápolók és orvosok eltűnése azonnali hiányt okozna (Az egészségügyi tárca szerint mintegy hatezer szíriai orvos dolgozik Németországban). Ezért a politikus szerint
a szakképzett és a német társadalomba már beilleszkedett szíreket az államnak inkább marasztalnia kellene.
Az uniós lap megállapítja: az európai szír emigráns közösség érzései vegyesek, vannak, akik nagy reménnyel és optimizmussal tervezik a hazatérést, mások szkeptikusak Szíria jövőjével kapcsolatban, és a már kiépített európai egzisztenciájukat nem akarják feladni az otthoni bizonytalanért.
Nyitókép: Anasz Modamani szíriai menekült Angela Merkellel készített 2015-ös szelfijét mutatja Berlinben 2021. szeptember elsején / fotó: John MACDOUGALL / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Miközben a kormányok óvatosságra intenek, Európa-szerte egyre többen vetik fel, hogy itt az ideje az Aszad-rezsim elől elmenekült szíriaiaknak visszatérni az országukba.
--