Bevallotta terveit a NATO-főtitkár a Financial Timesnak: mindennel támogatná Zelenszkijt

2024. december 03. 14:54

„Fontos, hogy Ukrajna az erő pozíciójából kezdhessen béketárgyalásokat” – mondta Mark Rutte.

2024. december 03. 14:54
In Kyiv, Ukraine, on October 3, 2024, new NATO Secretary General Mark Rutte, who makes his first visit to Kyiv in this capacity, and President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy shake hands during a joint press conference.

A NATO főtitkára szerint a szövetséges országok legfontosabb feladata jelenleg annak biztosítása, hogy Ukrajna az erő pozíciójából kezdhessen béketárgyalásokat, amikor erre elérkezettnek látja az időt.

Mark Rutte a Financial Times című londoni üzleti napilapnak adott, kedden megjelent interjúban úgy fogalmazott: az kijevi kormánynak nyújtott katonai támogatás növelése a majdani potenciális béketárgyalások előtt fontosabb, mint az arról szóló vita, hogy mikor ajánlják fel Ukrajnának a NATO-tagságot.

Elmondta: a szövetség tagjai jelenleg konzultálnak egymással arról, hogy miként kell időzíteni Ukrajna NATO-csatlakozási meghívását és a béketárgyalásokat.

A NATO-főtitkár kijelentette: most a legfontosabb feladat az, hogy amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a béketárgyalások elkezdéséről dönt, ezt a döntést az erő pozíciójából hozhassa meg.

A béketárgyalásokról beszélt a brit miniszterelnök is

A béketárgyalások lehetőségéről alig néhány órával korábban Sir Keir Starmer brit miniszterelnök is szólt. Starmer a londoni City polgármestere, a Lord Mayor hagyományos éves bankettjén felszólalva hétfő este úgy fogalmazott: folytatni kell a Kijevnek nyújtott támogatását mindaddig, amíg erre szükség van, annak érdekében, hogy

Ukrajna a lehető legerőteljesebb helyzetből kezdhessen tárgyalásokat, és biztosíthassa az igazságos, tartós béke létrejöttét saját feltételei alapján.

Starmer most tett először hivatalosan utalást brit részről arra, hogy a London által Kijevnek nyújtott támogatások céljai között szerepel Ukrajna felkészítése is a békéről szóló tárgyalásokra.

Mark Rutte NATO-főtitkár a kedden megjelent Financial Times-interjúban ugyanakkor kijelentette azt is, hogy nem szabad olyan békemegállapodásra jutni, amely nem Ukrajnának jó, hanem Oroszországnak, Észak-Koreának, Iránnak és Kínának ad okot örömre, mivel ez hosszú távon súlyos biztonsági fenyegetést jelentene Európa és az Egyesült Államok számára.

Rutte elmondta: mindezt kifejtette Donald Trumpnak is, amikor november végén találkozott vele, igyekezve rábírni a megválasztott amerikai elnököt Ukrajna további támogatására.

A NATO-főtitkár az interjúban kijelentette: felhívta Trump figyelmét arra, hogy Oroszország jelenleg rakétatechnológiát ad át Észak-Koreának, és ez nemcsak Dél-Koreára és Japánra, hanem Amerikára is súlyos fenyegetést jelent.

Rutte hozzátette: Hszi Csin-ping kínai elnök „nagyon gondosan tanulmányozza, hogy mi jön ki ebből az egészből”, és ha olyan egyezmény születik, amely nem kedvező Ukrajnának, akkor a kínai elnöknek is „támadhatnak a jövőben gondolatai valami másról”.

A Financial Times szerint a NATO-főtitkár ezzel arra tett utalást, hogy Kína esetleg fontolóra veheti katonai erő alkalmazását Tajvannal szemben.

(MTI)

***

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Yevhen Kotenko / NurPhoto / NurPhoto via AFP

Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nzoltan-818
2024. december 03. 19:54 Szerkesztve
Nagyon megy az agyalás, hogy hogyan lehetne az oroszokat valami csellel vesztes pozícióba hozni, mert azt látják, hogy ha valamit sürgősen nem tudnak kitalálni, akkor Ukrajna kapitulációja elkerülhetetlen lesz. Csak remélni lehet, hogy annyira nem ment el az eszük a főkolomposoknak, hogy közvetlen NATO katonai beavatkozásra nem kerül sor mert az 99% nukleáris háborút jelentene. Sokkal fondorlatosabbnak tűnik, hogy az oroszoknak elfogadható tűzszünet ígérete mellett, suttyomban, a tűzszünet betartatásának és ellenőrzésének álcája mögött, nem a NATO égisze alatt, de európai és más országok csapatait viszik be Ukrajnába, akik ott is maradnak véglegesen, mint megszálló csapatok. Igy végül szép lassan, úgy kerülhetne Ukrajna a NATO felügyelete alá, hogy nem kéne közvetlen háborúba keveredni az oroszokkal, de némi területvesztés árán mégis a nyugat tulajdonába kerülne az ország megmaradt része, amit aztán kedvükre feloszthatnának maguk közt.
bigfater73
2024. december 03. 17:50
Putriból jött tenyérjós öregasszony bölcsebben jövendöl mint ezek liberális barmok az eu.-ban és usa.-ban!
lacika-985
2024. december 03. 17:50
Rutte egy himringyó - a globalisták hirmingyója
Türelem
2024. december 03. 17:31
A kép mindent elmond...a szolga és a főnök....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!