Bejutottak a magyarok a román parlamentbe – mutatjuk az eddigi adatokat

2024. december 01. 20:23

A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) szerezte meg a legtöbb szavazatot az 1989-es romániai rendszerváltás óta tizedik alkalommal megtartott parlamenti választásokon.

2024. december 01. 20:23
null

Nyitókép: kronikaonline.ro / Borbély Fanni 

A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) szerezte meg a legtöbb szavazatot az 1989-es romániai rendszerváltás óta tizedik alkalommal megtartott parlamenti választásokon – derült ki a 21 órakor lezárult szavazás utáni felmérésekből – számolt be a kronikaonline.ro. A PSD-t a szélsőségesen nacionalista, magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) követi, de két másik radikális párt is bejuthatott a parlamentbe.

Az RMDSZ az exit poll adatok szerint átlépte az 5 százalékos bejutási küszöböt, vagyis a magyar alakulat bejutott a román parlamentbe.

Az elmúlt két évtizedben nem volt példa a mostanihoz hasonlóan magas részvételi arányra

A vasárnapi választások urnazárását követően nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatások szerint a PSD a szavazatok 26 százalékát szerezhette meg a CURS és az ARA kutatóintézetek adatai alapján. Az exit poll eredmények a választópolgárok 19 óráig adott válaszait tükrözik, és nem tartalmazzák a külföldön leadott szavazatokat. A PSD-t az AUR követi 19 százalékkal, amely megduplázta 2020-as 9 százalékos eredményét. A harmadik helyen a szintén kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) áll 15 százalékkal, míg az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 14 százalékkal a negyedik helyre szorult.

Bejuthatott a parlamentbe Diana Șoșoacă európai parlamenti képviselő pártja, az SOS Románia, valamint a Călin Georgescu által támogatott, nemrég alakult Fiatal Emberek Pártja (POT) is, amely az AUR-hoz hasonló szélsőséges nézeteket képvisel.

Az RMDSZ átlépte az 5 százalékos küszöböt, ugyanakkor közel volt a parlamenti bejutáshoz a baloldali, progresszív elveket valló SENS párt is, amely a környezetvédelem és az LMBTQ-jogok terén aktív.

A választás előtti közvélemény-kutatásokat érdemes óvatosan kezelni, mivel az egy héttel korábbi elnökválasztás első fordulójának exit poll adatai is pontatlanok voltak. Akkor Marcel Ciolacut hozták ki győztesnek, ám végül csak harmadik lett, és kiesett a második fordulóból. Elemzők szerint a jelenlegi felmérések esetében is fennállhat a tévedés lehetősége, mivel sok választó nem árulta el szavazati preferenciáit.

Visszatekintés az RMDSZ eredményeire 1989-től

Az RMDSZ stabil parlamenti jelenléte a rendszerváltás óta eltelt időszakban többször is megerősítést nyert. A 2020-as választáson például 348 262 szavazatot kapott a szenátusi listája (5,89%), míg a képviselői listán 339 030 voksot szerzett (5,74%). A részvétel akkor 31,95% volt, míg 2016-ban 39,79%. Az RMDSZ történetében a legmagasabb eredményt az 1990-es választásokon érte el, amikor 86,19%-os részvétel mellett 12 szenátori és 29 képviselői helyet szerzett.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 100 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2024. december 02. 15:48 Szerkesztve
Medgyes megyeii Petar meg a magyar miniszterelnőki székbe. Kelemen Hunor mikor ülhet odaát ilyenbe? Az tényleges útelágazódás lehetne.
Zolotarjov
2024. december 02. 08:49
Na ugye..
balbako_
2024. december 02. 05:36
Ha összefogunk csodákra vagyunk képesek!
ekeke1
2024. december 02. 03:17
Na ez megvan, mármint az RMDSZ bejutása, hál istennek. Méghozzá nem is akármilyen eredményekkel,kb. 200 ezer szavazattal többel mint 2020-ban. És öt megyét megnyerve,Hargitat 88 százalékkal... Jöhet a sakkozás a jövő vasárnapi elnökválasztásra,egy fasiszta legionarus és egy liberalfasiszta között lehet választani,nem lesz könnyű...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!