Életbe lépett a tűzszünet Izrael és Libanon között
Irán üdvözölte a döntést.
A nehezen kiizzadt egyezmény alapvetően változtatja meg a térségben dúló harcok dinamikáját is.
Nyitókép: Jack GUEZ / AFP
Izrael és Libanon kedden elfogadta az Egyesült Államok által támogatott javaslatot a 13 hónapja tartó határkonfliktus lezárására, ez nem jelenti azt, hogy a gázai megállapodások közelebb kerültek volna – írta összefoglalójában a CNN.
Ismert: az izraeli-libanoni konfliktus szeptemberben totális háborúvá fajult a Hezbollah ellen.
Az egyezményt az elnöksége utolsó heteit töltő Joe Biden szerint „az ellenségeskedés végleges beszüntetésére tervezték”,
és helyi idő szerint szerda hajnali 4-kor lépett életbe.
Ezt is ajánljuk a témában
Irán üdvözölte a döntést.
Az egyezményt méltatta például Emmanuel Macron elnök is, idézi a BBC, szerinte a tűzszünet „megteremti a feltételeket a tartós nyugalom helyreállításához, és lehetővé teszi, hogy mindkét ország lakosai biztonságban visszatérhessenek otthonaikba a kék vonal mindkét oldalán”.
Az egyezmény
Az egész egyezség alapja az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1701-es számú határozata, amely még 2006-ban vetett véget a két ország közötti utolsó vaódi háborúnak, és igazából ehhez akar mindenki visszatérni valahogyan.
Az egyezményben az is benne van, hogy Libanonnak komolyabban kellene felügyelnie a Hezbollah mozgását a Litani folyótól délre, karöltve az ENSZ békefenntartóival és egy többnemzetiségű bizottsággal; mindeközben Izrael megígérte, hogy folytatja a katonai műveleteket, ha megszegik a megállapodást.
Úgy tűnik, ez nem várat magára sokáig – pontosabban Izraelen múlik, milyen lépést tekint megfelelő indoknak, hogy újrakezdje a háborút.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem sokáig hallgattak el a fegyverek, a pokol folytatódik a Közel-Keleten.
A tűzszünet elsősorban a libanoni civileknek létfontosságú, akik közül több százan vesztették életüket az izraeli légicsapásokban, valamint az izraeliek számára, akik közül több millióan kényszerültek óvóhelyekre a Hezbollah mindennapi rakétazápora közepette.
Ugyanakkor nem oldja meg a gázai kérdést, egy esetleges Hezbollah-Izrael megállapodás „semmit sem jelent Gáza számára” – mondta a CNN-nek HA Hellyer brit biztonságpolitikai szakértő, rámutatva: Gázában hosszú ideje nem folytak semmilyen jelentősebb fegyverszüneti tárgyalások.