Menczer: Pszichopatákkal a párt szóvivője vitatkozik!
„Állok rendelkezésre, hogy a megkezdett vitánkat folytassuk!” – írta a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója.
Ursula Von der Leyen 2021 májusában 35 milliárd eurós szerződést kötött a Pfizerrel, és sms-ben egyeztette a részleteket. Utánajártunk, hol tart a kirobbanásakor „az emberiség történetének legnagyobb korrupciós botrányának” nevezett ügy!
A cikk szerzője a Világgazdaság munkatársa
Az Európai Bizottság nem biztosított „kellően széles körű hozzáférést” a nyilvánosság számára a Covid–19-vakcina-szerződésekhez, és szabálytalanságokat találni a dokumentumok egyes részeinek szerkesztésére vonatkozó indoklásban – derült ki 2024. júliusában.
Emlékezetes: az ügyet a Zöldek európai parlamenti képviselőinek egy csoportja terjesztette elő, akik az Európai Bizottság és a Covid–19 elleni vakcina gyártói közötti 2021-es megállapodás megértése érdekében hozzáférést kértek a vakcinaszerződésekhez és bizonyos kapcsolódó dokumentumokhoz. A Bizottság csak részben volt hajlandó betekintést adni bizonyos szerződésekbe, kereskedelmi érdekek védelmére és adatvédelmi okokra hivatkozva.
Az EP-képviselők ezt nem hagyták annyiban, majd a brüsszeli bírósági határozat értelmében az Európai Bizottság azon döntése, miszerint a szerződések egyes szakaszait kivágták a publikált verzióból, szabálytalan. A taláros testület megállapította azt is, hogy az Európai Bizottság nem bizonyította: az említett záradékokhoz való szélesebb körű hozzáférés ténylegesen aláásná az említett vállalkozások kereskedelmi érdekeit. Ráadásul
folyamatban van egy másik per is Ursula von der Leyennel szemben.
A Financial Times című lap értesülései szerint az Európai Bíróság november 15-én tárgyal a Pfizergate néven elhíresült ügyletről.
Mint ismert: Ursula von der Leyen 2021 májusában elképesztő, 35 milliárd eurós szerződést kötött a Pfizerrel 1,8 milliárd adag koronavírus elleni vakcina beszerzéséről, és az EB elnöke gyakorlatilag sms-ben egyeztette a részleteket Albert Bourlával, a Pfizer vezérigazgatójával.
Az ügyben vizsgálat indult, amelynek eredményeképpen kiderült: Von der Leyen stábja szándékosan hátráltatta a vizsgálatot, amikor azt állította, nem talált semmiféle szöveges üzenetet az EB-elnök és Bourla között.
Ugyanis később kiderült, csak a belső dokumentum-nyilvántartást tekintették át, az SMS-eket nem, mondván, azok túlságosan „rövid életűek”, ezért nem tartoznak a szakpolitikával kapcsolatos dokumentumok megőrzésére vonatkozó uniós jogszabály hatálya alá. Von der Leyen azzal is védekezett, hogy nem vett részt a tárgyalásokban, ezért az üzenetek nem befolyásolták az üzlet menetét.
Emily O’Reilly ombudsman álláspontja szerint viszont az Európai Bizottság tagjainak viselkedése nem felelt meg az uniós szabályok által megkövetelt átláthatóságnak, és meg sem próbáltak átfogó kutatást végezni az ügyben.
Az emberiség történetének legnagyobb korrupciós botránya”
– állította akkoriban az esetről Mislav Kolakusic, az Európai Parlament volt horvát képviselője, aki „4,5 milliárd adagos nőnek” nevezte Von der Leyent.
Korábban született egy megállapodás arról, hogy a tagállamok szakértőit bevonva az Európai Parlament megvitatja a 2022-es vakcinastratégiát, ez a találkozó végül nem valósult meg, Von der Leyen tényként mutatta be a Pfizerrel kötött alku részleteit, amit az Európai Bizottság jóváhagyott.
Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand