Romániai választások: elrendelte a szavazatok újraszámlálását az alkotmánybíróság

2024. november 28. 19:26

Illegális kampányfinanszírozás és a kampánycsend megsértése miatt is indítottak óvást.

2024. november 28. 19:26

A román alkotmánybíróság csütörtökön bejelentette, hogy elhalasztotta az elnökválasztás első fordulójában született eredmények érvényesítését, és elrendelte a november 24-én leadott csaknem 9,5 millió szavazat újraszámolását.

A testülettől a 9. és a 12., helyen végzett elnökjelölt – Cristian Terhes és Sebastian Constantin Popescu – kérte a választási eredmények érvénytelenítését. Óvásukban mindketten 

illegális kampányfinanszírozással vádolták az első helyen végzett, kampányát közösségi oldalakon folytató Calin Georgescu független jelöltet, 

aki a választási hatósághoz leadott bevallásában azt állította, hogy semmit sem költött kampányára.

Terhes a második fordulóba szintén bejutott – a harmadik helyezett Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfőt mindössze 2740 szavazattal megelőző – Elena Lasconi, a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjének eredményét is megóvta kampánycsendsértésre hivatkozva. Beadványához több képernyőmentést csatolt arról, amint az USR vezető tisztségviselői vasárnap hajnalban Facebook-oldalukon Lasconi melletti szavazásra biztatják az Amerikában élő választókat, ahol akkor még zajlott a voksolás.

Ezt is ajánljuk a témában

Valami furcsa Romániában

Finisben a román választási szuperév: elhasaltak a kormánypártok, óvatosan örülhetnek a magyarok az RMDSZ sikerének – vagyis csak örülhetnének, mert mindeközben vasgárdista kísértetek járják be Kelet-Európát.

A választásokon a Román Nemzeti Konzervatív Párt (PNCR) jelöltjeként induló, júniusban a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltlistáján európai parlamenti mandátumot szerző Terhes szerint három bukaresti szavazókör Lasconihoz írta azt a több mint 160 szavazatot, amelyeket a Lasconi javára az utolsó héten visszalépett, de a szavazólapon továbbra is szereplő Ludovic Orbanra adtak a választók.

Popescu kérelmét elutasította az alkotmánybíróság, mivel a törvényes határidő lejárta után adta be óvását. Terhes beadványának ügyében a testület elhalasztotta döntését.

A testület egyhangúlag hozta meg döntését.

Az alkotmánybíróság abban az esetben semmisítheti meg a választás eredményét, ha a szavazás és az eredmény megállapítása olyan csalással történt, amely megváltoztatta a mandátumkiosztást, vagy adott esetben a második választási fordulóban részt vevő jelöltek sorrendjét. Ebben a helyzetben az alkotmánybíróság elrendeli a szavazás megismétlését a választások megsemmisítésétől számított második vasárnapon. Az alkotmánybíróság pénteken is ülésezik.

(MTI)

Nyitókép: Daniel MIHAILESCU / AFP

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Treeoflife
2024. november 28. 21:26
Mit remélnek az újra számolástól? Esetleg akkor van-de-lejjebb őnaccsága lesz az "uralkodó"?
2024. november 28. 20:53 Szerkesztve
Mit jelent románul az, hogy "Turul"? Ok, megnéztem, forduló, vagy kör.
CsakOlvas
2024. november 28. 20:09
Intel 2024. november 28. 19:59: "korrekciós faktor" nagy demokrata vagy, cimbora, érted a csíziót, milyen kár, hogy itt is felfeslik a sima magánérdek. Ami mindenek előtt, Anglia királynője legitimálja a kalózolkat, ugye?
Intel
2024. november 28. 19:59
Bezzeg Romániában demokratikusan addig számolják a szavazatokat amíg nem győz a demokratikus igazság az EU, NATO és USA párti erők képviselője képében. A nép nem kompetens a nagypolitika kifinomult értékelésében de szerencsére vannak oly erők amelyek képesek minden nép, így pl a román nép eltévelyedéseit korrigálni a szavazatok megszámlálásakor. A korrekciõs faktor (k) lehet negatív és pozitív szám is amint a demokrácia megkívánja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!