Magyar Péter: Jelenleg a magyarok járnak Romániába dolgozni és nem fordítva (VIDEÓ)
Ugyan nem tartja magát baloldalinak a TISZA Párt politikusa, mégis minden fórumon ugyanazt hangoztatja, mint a baloldal színe-java.
A káprázatos makrogazdasági számok mögötti valóságtól sikítva menekültek a választók vasárnap.
Nyitókép: Maurice Van Steen / ANP / AFP
Valami bűzlik Romániában. Ha hiszünk az itthoni mindenszarista propagandának, akkor keleti szomszédunkban alapvetően minden rendben van. „Magasabbak a bérek, alacsonyabbak az árak” – hajtogatta a maga idejében percenként Előző Péter autisztikus monomániával. „Jelenleg a magyarok járnak Romániába dolgozni” – állítja Jelenlegi Péter.
Árad a fogyasztás és a dzsídípí, irtódik kifelé a korrupció és dübörög az oktatási reform – írják nap nap után mindazok, akik korábban Előző Péter hívei voltak, most pedig Jelenlegi Péter hatalomba juttatásán dolgoznak szorgosan.
Ezt is ajánljuk a témában
Ugyan nem tartja magát baloldalinak a TISZA Párt politikusa, mégis minden fórumon ugyanazt hangoztatja, mint a baloldal színe-java.
De a vasárnap esti romániai elnökválasztás fejleményei mintha adnának e meggyőző érveknek egy vajpótlék-színű árnyalatot. Úgy tűnik ugyanis,
mintha a szédületes román felemelkedés egy belpolitikai célú magyar propagandatermék lenne, amelyről a románok láthatóan nem értesültek.
Az történt ugyanis Romániában, hogy az elnökválasztáson az elmúlt tizenöt év kormányait vezető két nagy középpárt, a szociáldemokrata PSD és a jobbközép-liberális PNL összesen mintegy 28 százalékos eredményükkel a harmadik, illetve az ötödik helyre futottak be. Minden esély megvan arra is, hogy harminc éve először a román politikát a rendszerváltás óta domináló szociáldemokraták jelöltje még csak be se jusson az elnökválasztás második fordulójába. Magyarul: a pártokat, amelyek alatt Románia káprázatos gazdasági számokat produkált és az egész volt keleti blokk legnagyobb mértékű felzárkózását csinálta meg vásárlóerő-paritáson számolt egy főre jutó GDP-ben az EU átlagához, nagyjából annyira értékelték Románia polgárai, mint a Mesterházy Attila vezette baloldali összefogást 2014-ben, akkor, amikor a Gyurcsány-korszak szégyenletes gazdasági fejleményei még élénken éltek a teljes választóközönség emlékezetében. A többé-kevésbé radikális újjobboldali, establishment-ellenes jelöltek, Călin Georgescu és George Simion cserébe kaptak szűk 37 százalékot, és ott van még a rendkívül rövid időt kormányon töltött liberális USR jelöltje, Elena Lasconi a maga 19 százalékával.
Ez mindösszesen 56 százaléknyi szavazat azok javára, akik a román gazdasági csoda szinte teljes időtartama alatt ellenzékben – sőt: rendszerellenzékben – voltak.
Hogy lehet ez? Három megfejtés lehetséges. Az első az, hogy a románok utálják magukat, és szeretnék, ha vége lenne az országuk gazdasági fejlődésének. A második az, hogy a románok a földkerekség egyetlen olyan népe, amelyet a szavazásban a gazdasági helyzet nem befolyásol. A harmadik pedig, hogy a román gazdasági csoda némiképpen hasonlít az amerikaihoz – azaz a káprázatos makrogazdasági számok kevésbé káprázatos napi valóságot rejtenek.
Az első két megfejtés elfogadása jelentős fantáziát igényelne, utóbbit viszont intő jelek egész sora támasztja alá, melyek az impozáns GDP- és fogyasztási adatok árnyékában bújnak meg csendesen. Például az, hogy Románia továbbra is egyértelműen az Európai Unió legszegényebb országa – mármint az az ország, amelyben a legnagyobb azon emberek részaránya, akik az Eurostat módszertana szerint szegénynek számítanak. 32 százaléknyian vannak ők Romániában – összehasonlításul Magyarországon 19,7 százaléknyian, ami az EU-átlagnál jobb érték, az Unió tizenharmadik legjobb száma úgy, hogy 2010-ben még ötödik legrosszabbakként mi is 30 százalékon álltunk. Másfélszer akkora szegénység hasonló egy főre jutó GDP és átlagbér mellett. Mit is jelent ez? Bizony:
olyan egyenlőtlenséget Románia rakétaként kilövő városainak európai színvonalon élő polgárai és holdbéli tájnak hátrahagyott vidék szegényei között, amit mi Magyarországon elképzelni sem tudunk.
Bukarest és agglomerációja, Brassó, Kolozsvár, Temesvár húznak el, s ez látszik is a választási térképen: Bukarest összes szektorát, a fővárost körülvevő Ilfov megyét, Brassó, Kolozs, Temes megyéket a liberális jelölt húzta be, ezek a szavazók már megengedhetik maguknak, hogy a helyi Momentum összeurópai életmódkérdéseire fókuszáljanak. Továbblépnének egy európai fősodorba, hátrahagyva az avíttas, régi, provinciális román szociáldemokráciát.
A maradék Románia meg kígyót-békát kiált az őt tizenéve szegénységben hagyókra, és segítségért folyamodik ahhoz, aki szebb jövőt ígér:
a színes-szagos sovén román újjobboldal jelöltjeihez, vérmérséklet szerint civilizáltabb vagy alpáribb kiadásban.
Aztán ott a másik apróság: hogy a végtelenül egyenlőtlen, néhány városi központra fókuszáló fejlődés mögött is katasztrofális állapotú állampénzügyek állnak: idén 8, tavaly 6,5, tavalyelőtt 6,4, 2021-ben 7,1, 2020-ban 9,2, de már a békeév 2019-ben is 4,3 százalékos hiány. Rosszabb választási években sincs nálunk olyan hiány, mint Romániában az elmúlt öt év mindegyikében. Emiatt természetesen rohamosan nő az államadósság is: az elmúlt tizenkét évben 35,4 százalékról 48,9 százalékra sikerült növelni, idén átlépi majd az 50 százalékot, 2026-ra elérkezik a 60-hoz Románia. (Ugyanezen időtávon a magyar államadósság 78,4 százalékról 73,4 százalékra csökkent.) Azaz: minden egyes százaléknyi növekedéssel, amivel Románia közelebb került az Európai Unió átlagos egy főre jutó GDP-jéhez, a GDP 0,59 százalékára rúgó államadósság-növekedés áll szemben; Magyarország esetében minden egyes százaléknyi felzárkózásra 0,56 százalékos GDP-arányos államadósság-csökkenés jut.
Románia adósságból fejlődik, Magyarország pedig az adósságát ledolgozva.
Románia a Nyugat-Európából hazautaló románok pénzéből fogyaszt el bődületes mennyiségű importot, Magyarország pedig a magáéból annyit, amennyit maga megtermel. Nagy különbség ez, ami feltűnt a románoknak is.
Az ugrásszerűen fejlődő román nagyvárosok jómódú népét zavarja, hogy hitelből esznek – a magára hagyott román vidéket pedig egyenesen dühíti, hogy ők abból a tengersok hitelből még csak nem is esznek.
Olyan gazdasági csoda van tehát Romániában, hogy el is zavart a nép mindenkit, aki felelős érte. A jómódúak a liberálisokra, szegények (szélső)jobbra szavaztak, de abban mindenki egyetértett, hogy országuk minden, csak nem Bezzegrománia. Maszlag ez, nem valóság – ideje volna ezt a helyiek után nekünk is észrevennünk, ha már egyszer minket is ezzel etetnek.