Neves szaklapban védte meg a miniszter hazánkat, indokolatlan az EU büntetése

2024. november 29. 14:35

Az EU korábban jogi feltételeket támasztott, amelyeket Magyarország egytől egyig teljesített.

2024. november 29. 14:35
null

Hankó Balázs, Magyarország kulturális és innovációs minisztere a Times Higher Education neves oktatási szaklapnak adott interjújában védte meg hazánk felsőoktatási reformjait, miközben 

arra kérte az Európai Uniót, hogy a politikai viták miatt ne korlátozza a magyar diákok és kutatók hozzáférését az Erasmus+ és Horizont Európa programokhoz.

Szerinte a jelenlegi patthelyzet több ezer fiatal mobilitási lehetőségét, valamint neves kutatók munkáját akadályozza.

A reformok keretében a magyar egyetemek új alapítványi modellben működnek, amelynek célja a versenyképesség növelése és az egyetemek gazdasági szerepének erősítése. Az uniós aggályok az egyetemi autonómia megsértésére és a kuratóriumok politikai befolyásoltságára összpontosítanak. Hankó azonban hangsúlyozta, hogy a változásokat az egyetemek kezdeményezték, nem pedig a kormány, és kiemelte: a Brüsszellel való vita nem a magyar kormány és az EU között zajlik, hanem az egyetemi szenátusok döntései és az unió között.

Az EU korábban jogi feltételeket támasztott a finanszírozás visszaállítására, 

például a közbeszerzések szabályozását és az összeférhetetlenségi előírások bevezetését, amelyeket Magyarország teljesített. Ennek ellenére az Erasmus+ és a Horizont Európa források továbbra is zároltak, amit a miniszter szerint a diákok és kutatók indokolatlan büntetése.

Hankó bejelentette, hogy Magyarország új törvényeket fogadott el az EU által javasolt feltételek szerint, de azok csak akkor lépnek hatályba, ha az uniós programokhoz való hozzáférést helyreállítják. Létrejött emellett alternatív megoldásként nemzeti támogatásokat nyújt a kutatóknak és bevezette a Pannónia Programot, amely az Erasmus+ helyettesítésére szolgál. Az új helyzet miatt Magyarország Ázsiában és Észak-Amerikában keres nemzetközi partnerségeket.

Hankó szerint az oktatás és kutatás kérdéseiben a politikai nézeteltéréseknek nem szabadna akadályt jelenteniük, különösen nem egy olyan ország esetében, amely történelmi nehézségekkel küzd a gazdasági és társadalmi megújulásért. „Az egyetemek a társadalomért és a gazdaságért vannak, nem önmagukért” – hangsúlyozta a miniszter. 

Nyitókép: Pablo PORCIUNCULA / AFP

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvanpeter
2024. november 30. 11:43
Az EU részéről a magyar ifjúság támadása és büntetése a legmocskosabb fasiszta modornak és cselekedettnek minősíthető. Meg van rökönyödve az ember, hogy a Bizottság nagyobbik fele miként vetkőzhetett ki így magából, s hozzájuk képest még egy utcai szexmunkás is tiszteletreméltó ismerősnek számít.
atti64
2024. november 29. 18:50
A KÉPEN EGY NÁCI KURVÁT LÁTOK NEM TÖBBET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Józsi6
2024. november 29. 17:05
Huhhh, Lehet Göncz Kingát felülmúlni? Ez a kép....
vapepe
2024. november 29. 15:59
Ugyanazt alkalmazzák ellenünk, mint a ruszkik ellen, csak picit máshogyan, mert mi "bent" vagyunk. Ott se működik, a választókat k..vára nem hatja meg, sőt... Persze kozmopolita tévelygők ott is vannak, csak ott dutyiba zárják őket, a belső "ellenség" meg kiesik az ablakon. Itt se fog működni. A kimondott célt nemhogy nem fogják elérni, hanem még egy ellenzéki garnitúrát amortizáltatnak le. Ha csepp esze lenne a Nyugatnak, korbács helyett kolbásszal operálna, és értelmes ellenzékieket segítenének "felépíteni". Persze nem együttműködni, hanem uralni akarnak, de így nincs békés eszközökkel esélyük, habár hajdan volt Majdan.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!