Nyitókép: Kamala Harris/Ramon van Flymen / ANP MAG / ANP via AFP
Három hét telt el az elvesztett választás óta, de Kamala Harris tanácsadói már elkezdték kiszivárogtatni az amerikai sajtónak, hogy az alelnök nem akar visszavonulni a politikától. A Politico információ szerint a politikus a hozzá közel állóknak azt mondta, hogy
nyitva szeretné hagyni a politikai opcióit, vagyis nem zárja ki, hogy négy év múlva újra elindul az elnökségért.
A történelmi vereség után sok elemző úgy gondolta, hogy Harris politikai karrierje véget ért, hiszen kampánya a kezdeti szárnyalás után október elejére kisiklott, ami aztán a választás elvesztéséhez vezetett. A Hill azonban arról számolt be, hogy az első felmérések szerint a demokrata szavazók szeretnék, ha Kamala Harrist elindulna 2028-ban.
Négy év múlva ugyanitt?
A választás éjszakája óta zajlik a vita a Demokrata Párt különböző frakciói között, hogy vajon ki volt a hibás Kamala Harris bukásáért. A demokraták elsősorban Harris kampányát vádolták, valamint a párt progresszív ágát, de magát az alelnököt felmentették, amiért nem tudta legyőzni Donald Trumpot. Talán ez az egyik oka, hogy három hét hallgatás után Harris környezete elkezdte meglebegtetni, hogy a politikus nem szeretne visszavonulni.
A Politico több Harris közeli személlyel beszélt, akik elmondták: az alelnök több telefonbeszélgetésben azt ismételte meg, amit a vereség utáni beszédében mondott: nem adja fel a harcot. A kampánystáb egyik tagja szerint az alelnöknek van ideje eldönteni, hogy valóban el akar-e indulni a 2028-as választáson, de addig is érdemes megőriznie a párton belüli szövetségeit.
Kate Maeder demokrata tanácsadó a Hillnek azt nyilatkozta, hogy hosszú jövő áll Harris előtt: „Még fiatalnak számít az amerikai politikában, és azt gondolom sokan nagyon izgatottak, hogy mi lesz a következő lépése, hiszen jelentős követői tábor alakult ki körülötte, és szerintem ez meg fog maradni a választás után is” – mondta Maeder.
Bár még egy hónap sem telt el az elnökválasztás óta, már most is telített a 2028-as demokrata mezőny.
A potenciális indulók között van Gavin Newsom kaliforniai kormányzó, Pete Buttgieg közlekedési miniszter, Gretchen Whitmer michigani kormányzó, J.B. Pritzker Illinois állam kormányzója és még sokan mások. Egy néhány nappal ezelőtti Morning Consult felmérés szerint a demokraták 43%-a Kamala Harrist akarja jelöltnek, míg a második helyen Buttgieg áll 9%-al. A jelenlegi opciók érdekessége, hogy mindegyik potenciális jelölt a párt progresszív ágához tartozik, amelyet sokan felelősnek tartanak a demokrata választási vereségért.