Tombol az antiszemitizmus Nyugat-Európában, egy bezzegországban a legszörnyűbb a helyzet
Térképen mutatjuk, kik nem bírnak el a zsidóellenességgel.
Továbbra sem nyugszanak az indulatok Nyugat-Európában.
Nyitókép: képernyőfotó
Több mint egy évvel az Izrael ellen elkövetett terrortámadás után sem nyugszanak a kedélyek Nyugat-Európában. A Telegraph szombaton arról számolt be, hogy Manchesterben palesztinbarát tüntetők lopták el Izrael első elnökének mellszobrait, a Balfour-nyilatkozat évfordulóján.
Az esetről videó is készült, melyen az látható, hogy két maszkos alak kalapácsokkal esett neki egy üvegszekrénynek a manchesteri egyetemen, melyből kiemelték Chaim Weizmann szobrait, és a táskáikba pakolták. A lap ismertette, hogy a Palestine Action nevű szervezet tagjai a nyilatkozat kiadásának 107. évfordulója alkalmából több összehangolt támadást is elkövettek.
A rendőrök nemsokkal éjfél előtt kaptak bejelentést arról, hogy illetéktelenek hatoltak be a manchesteri Oxford Roadon lévő egyetemi épületbe. A bejelentést követően a helyszínre siettek, a nyomozás részeként pedig felvették a kapcsolatot az egyetemmel és a biztonsági személyzettel – közölte a hatóság szóvivője a Telegraph-fal.
Arthur Balfour, az Egyesült Királyság egykori külügyminisztere volt az, aki Lord Rothschildnak írt levelében felvázolta a „zsidó nép nemzeti otthonának” megteremtésére vonatkozó terveket, amelyet a brit kormány 1917. november 2-án hagyott jóvá.
Az aktivisták szerint Weizmann „lobbizott Balfournál, hogy segítse Palesztina cionista gyarmatosítását”, amikor mindketten Manchesterben éltek a 20. század elején – idézte a Telegraph a csoport közleményét.
A Palestine Action kommünikéjében arra is kitért, hogy
Nagy-Britannia nevében Balfour elígérte Palesztina földjét – amihez soha nem volt joga”.
Hozzátették azt is, hogy „a britek kollektív büntetésként házrombolásokat vezettek be a palesztin ellenállás elfojtására, és számos őslakos falut felégettek Ez idő alatt Weizmann volt a Cionista Világszervezet elnöke” – emlékeztettek.
A csoport azt is leszögezte a közleményben, hogy a Balfour-nyilatkozattól napjainkig az Egyesült Királyság „aktív résztvevője maradt Palesztina gyarmatosításának, népirtásának és megszállásának”.
A manchesteri egyetemen történtekről készült felvételt alább tekintheti meg:
Manchester mellett Cambridge-ben is lecsapott a palesztinbarát szervezet.
A rangos egyetemen a hallgatókkal együttműködésben vörös festékkel fújták le a felsőoktatási intézmény egyik szárnyát.
Ezzel a tettükkel is tiltakoztak Balfour ellen, mivel az egykori brit külügyminiszter portréja a közelmúltig a Trinity College-ban lógott. De bírálták az egyetemet azért is, mert állításuk szerint annak kriminológiai tanszéke segít az „izraeli” rendőrség és katonaság képzésében. Továbbá a csoport szombaton arra is felszólította követőit, hogy „törjék össze, fessék le és foglalják el a Rolls-Royce épületeit”, mivel úgy vélik, hogy a cég az egyetemen keresztül működik együtt „izraeli fegyvergyártó” cégekkel.
Hangsúlyozták, ahol tudnak, „szembeszállnak a cinkossággal,
és megmutatják a világnak, hogy ezen intézmények falaihoz vér tapad”.
London sem maradt ki a figyelemfelhívó akciókból. A szervezet a brit fővárosban is vörös festékkel fújta le BICOM központját, mivel azt állításuk szerint „az izraeli fegyvergyártásból származó vagyonból finanszírozzák”. A BICOM egy brit székhelyű szervezet, amely Izrael és a Közel-Kelet megismertetését igyekszik elősegíteni.
A rendőrséget szombat délelőtt hívták ki az épülethez.
A hatóságok később megerősítették, hogy az incidenst gyűlölet-bűncselekményként kezelik.
Paul Ridley főfelügyelő a történtek kapcsán kijelentette, az esetet körültekintően kivizsgálják, és a jövőben is zéró toleranciát alkalmaznak a gyűlölet-bűncselekményekkel szemben – olvasható az összeállításban.
Ezt is ajánljuk a témában
Térképen mutatjuk, kik nem bírnak el a zsidóellenességgel.
***